Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Čína má v Argentině přísně střeženou vesmírnou laboratoř. Nikdo neví, co se děje uvnitř

Svět

  13:47
Buenos Aires - V Patagonii vznikla nová vesmírná základna, kterou Čína vybudovala na základě tajné dohody s Argentinou. Její stavba je zahalena tajemstvím, obklopuje ji řadou konspiračních teorií a otázky vyvolává především její skutečný záměr. Podle expertů se ve vesmírné laboratoři mohou nacházet i špionážní přijímače.

Podle expertů mohou být antény a satelity, kterými je vesmírná stanice v Argentině vybavena, špionážní přijímače, jejichž prostřednictvím by mohla Čína získávat tajná data, informace a různé signály. foto: Reuters

Výstavba základny byla tajně vyjednána v roce 2012, kdy Argentina nutně potřebovala investovat. Oblast uprostřed pouště tedy pronajala Pekingu bezplatně na padesát let.

Čínský Nefritový králík pořídil unikátní snímky z odvrácené strany Měsíce

Cílem stanice má být především pozorování a průzkum vesmíru. Podle čínských médií hrála stanice například klíčovou roli při lednovém přistání čínské sondy Čchang-e 4 na odvrácené straně Měsíce. Co se však uvnitř stanice skutečně děje, nikdo neví...

Satelitní snímek čínské základny v Patagonii.
Fotografie čínské základny v Patagonii.

Základna nemá být podle argentinské vlády využívána pro jakékoliv vojenské účely. Bývalá ministryně zahraničí Susana Malcorraová však uvedla, že Argentina nemá nad jejím provozem žádný dohled. Sama Malcorraová sice v roce 2016 připravovala smlouvy, podle nichž měla být stanice pouze pro civilní použití, experti z bezpečnostních oblastí ale varují, že zařízení, která na základně jsou, mohou být využívána i ke špionáži. 

I podle argentinského právníka Juana Uriburua to, co je uvedené ve smlouvách, není příliš podstatné: „Na tom opravdu nezáleží. Jak mohou úřady ověřit, jestli Čína skutečně hraje podle pravidel?“

Čína chce na odvrácenou stranu Měsíce. Pomůže i základna v Argentině vzniklá díky tajné dohodě

Základna spadá pod správu Čínské lidové osvobozenecké armády. Ta však využití vesmírné laboratoře odmítá komentovat. Peking trvá na tom, že jeho vesmírný program slouží k mírovým účelům.

Rádiové emise ze stanice byly sice monitorovány, podle odborníků na...

Podle expertů mohou být antény a satelity, kterými je zařízení vybaveno, špionážní přijímače, jejichž prostřednictvím by mohla Čína získávat různé signály, tajná data nebo informace.

Rádiové emise ze stanice byly sice monitorovány, podle odborníků na radioastronomii je však nesnadné určit, zda Čína opravdu tajná data získává. Podle ředitele americké Národní observatoře pro rádiovou astronomii Tonyho Beasleyho by stanice teoreticky mohla „naslouchat družicím ostatních zemí a získávat citlivé údaje.“

Americké zpravodajské služby i pracovníci Pentagonu již delší dobu se znepokojením sledují čínský pokrok v oblasti rušících i destruktivních satelitů.

Základna spadá pod správu Čínské lidové osvobozenecké armády.

Argentinské úřady však čínskou stanici brání. Uvádí, že dohody, které má s Čínou uzavřené, jsou stejné, jako ty, které má uzavřené s Evropskou kosmickou agenturou, která má svou laboratoř v sousední provincii.

Při stavbě laboratoře Číňané slibovali, že se v ní bude nacházet návštěvnické centrum, které bude volně přístupné jak veřejnosti, tak i médiím. Celou stanici však obklopuje 2,5 metru vysoký ostnatý drát a vstup veřejnosti do objektu je přísně zakázán. Podle agentury Reuters byl vstup umožněn pouze skupince tamních novinářů. Všichni vesmírnou základnu navštívili ve stejný den, 14 měsíců předtím, než v dubnu 2018 oficiálně zahájila svůj provoz. Veřejnosti bylo umožněno nahlédnout pouze do jídelny nebo herny.

Autor: