Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Čína přešla kvůli americkým sankcím za utlačování Ujgurů do protiútoku, odpověděla obdobně

Čínský prezident Si Ťin-pching na zahájení Všečínského shromáždění lidových zástupců, jednokomorového parlamentu Čínské lidové republiky, který zasedá v hlavním městě Pekingu. foto: ČTK/AP

Peking - Čína v pondělí ohlásila sankce proti americkým představitelům a organizacím. Jde o reciproční opatření za americké sankce vyhlášené minulý týden proti čínským představitelům, kteří jsou podle USA odpovědní za utlačování menšinových Ujgurů v Číně.
  10:14

Američtí celníci zabavili neobvyklou zásilku z Číny. Třináct tun vlasů zřejmě bylo od ujgurských žen

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí v pondělí oznámila, že mezi těmi, jichž se budou restrikce týkat, je také republikánský senátor Marco Rubio.

USA minulý týden ohlásily sankce proti čtyřem čínským představitelům, kterým postih znemožní získat vízum pro cestu do USA a jejichž případný majetek v USA bude zmražen. Mezi sankcionovanými se ocitl předseda komunistické strany v provincii Sin-ťiang, kde žijí Ujgurové. Podle odhadů OSN zadržuje Čína až milion příslušníků této muslimské komunity v táborech. Čína však tábory označuje za střediska odborného vzdělávání a popírá obvinění ze špatného zacházení s osazenstvem.

Postih v souvislosti s Ujgury je dalším projevem napjatých americko-čínských vztahů. Podíl na tom mají také obchodní spory, neshody na postup Číny při šíření koronaviru a rovněž nový čínský bezpečnostní zákon týkající se Hongkongu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!