5. března 2017 10:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína překvapivě nezveřejnila obvyklý konkrétní plán armádních výdajů

Výroční zasedání čínského parlamentu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroční zasedání čínského parlamentu | foto: Reuters

PEKING V rámci rozvoje své armády se Čína letos soustředí na posílení své námořní a vzdušné obrany. Vojenský rozpočet stoupne ale jen zhruba o sedm procent. Na rozdíl od předchozích let Peking tentokrát překvapivě nezveřejnil žádné podrobnosti o plánovaných výdajích na armádu, informovaly světové agentury.

Mluvčí čínského parlamentu, jehož výroční zasedání začalo v pekingském Paláci lidu, už v sobotu informovala, že výdaje na armádu, stoupnou „zhruba o sedm procent“. Nárůst bude nejpomalejší od roku 2010 a již druhým rokem v řadě bude pouze jednociferný. Čína letos na armádu vydá zhruba 1,3 procenta svého HDP.

V rozporu s dřívější praxí ale čínská ministerstva financí a obrany nepředložila Všečínskému shromáždění lidových zástupců v novém rozpočtu konkrétní výši výdajů.

Výroční zasedání čínského parlamentu
Výroční zasedání čínského parlamentu

„Podpoříme snahy o reformu národní obrany a ozbrojených sil s cílem vystavět pevnou obranu a silné ozbrojené síly, které odpovídají mezinárodnímu postavení Číny a v souladu s naší národní bezpečností a rozvojovými zájmy,“ stojí podle agentury Reuters v rozpočtu předloženém parlamentu. Detailní čísla ale dokument neobsahuje.

Konkrétní čísla nezveřejnila ani státní agentura Nová Čína. Mluvčí ministerstev obrany a financí na dotazy agentur AP a Reuters nereagovaly.

Čína přitom v minulosti opakovaně tvrdila, že její výdaje na armádu jsou zcela transparentní.

Podle některých pozorovatelů jsou čínské výdaje na armádu ve skutečnosti mnohem vyšší, než Peking udává, protože do oficiálních statistik nezahrnuje řadu položek jako například nákup armádního vybavení v zahraničí.

Posilování armády a stále přímější prosazování vlastních zájmů například v oblasti Jihočínského či Východočínského moře vzbuzuje u čínských sousedů obavy. Peking ale tvrdí, že jeho armáda slouží čistě k obranným účelům.

Premiér Li Kche-čchiang ve svém proslovu k parlamentu slíbil hluboké reformy čínské armády. „Posílíme naši námořní a vzdušnou obranu i kontrolu hranic a zajistíme důležité operace spojené s bojem proti terorismu,“ uvedl předseda vlády.

Čína má po Spojených státech druhý největší obranný rozpočet. Ve srovnání s USA je ale pouze čtvrtinový.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz