18. března 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čínská policie se chlubí: byli jsme ve Francii a přesvědčili k návratu korupčníka

Čínské paramilitární jednotky - ilustrační fotografie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínské paramilitární jednotky - ilustrační fotografie. | foto: Reuters

Čínská policie v rámci operace „lov lišek“ poprvé přesvědčila obviněného z korupce, aby se z Evropy vrátil do Číny čelit obviněním. Ústřední komise pro kontrolu disciplíny se v pondělí pochlubila, že Čeng Ning, bývalý šéf firmy obchodující s kašmírem, byl 24. února přivezen z Francie zpět do Číny.

Čeng Ning utekl do Francie v dubnu 2014 a byl podezřelý z „masivních ekonomických zločinů“. K jeho smůle ale Čína v roce 2015 uzavřela s Francií smlouvu o vydávání podezřelých.

„Byl to zdařilý pokus bezproblémově doprovodit zpět uprchlíka a bylo to poprvé, co naše policie byla ve Francii a úspěšně někoho přesvědčila, aby se vydal z Evropy,“ komentovala akci komise.

Agentura Reuters si všímá, že komise neudala důvody, proč se k vydání Čenga vyjádřila teprve několik týdnů poté, co byl přesvědčen k návratu do Číny.

Ústřední komise pro kontrolu disciplíny je hlavním aktérem v boji proti korupci, který vyhlásil čínský prezident Si Ťin-pching. Tajemníkem ústřední komise je Wang Čchi-šan, jeden ze sedmi členů Stálého výboru politbyra a „pravá ruka“ čínského prezidenta. Wang má mezi soudruhy přezdívku „ďábel“, kvůli strachu, který zasévá do srdcí podezřelých i všech ostatních, psal již dříve The Economist.

Čína se dlouhodobě snaží vyjednat se západními zeměmi smlouvy o vydávání podezřelých, ale mnoho západních zemí se zdráhá na podmínky ČLR přistoupit. Hlavní obavou je podezření ze špatného zacházení s podezřelými.

Čína dříve do západních zemí vysílala agenty, kteří podezřelé unášeli. Po stížnostech ale prý změnila taktiku, píše Reuters.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
ASP.NET PROGRAMÁTOR PRO AUTOMATIZACI PRŮMYSLU

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz