130 let
Čínské paramilitární jednotky - ilustrační fotografie.

Čínské paramilitární jednotky - ilustrační fotografie. | foto: Reuters

Čínská policie se chlubí: byli jsme ve Francii a přesvědčili k návratu korupčníka

Svět
  •   6:00
Čínská policie v rámci operace „lov lišek“ poprvé přesvědčila obviněného z korupce, aby se z Evropy vrátil do Číny čelit obviněním. Ústřední komise pro kontrolu disciplíny se v pondělí pochlubila, že Čeng Ning, bývalý šéf firmy obchodující s kašmírem, byl 24. února přivezen z Francie zpět do Číny.

Čeng Ning utekl do Francie v dubnu 2014 a byl podezřelý z „masivních ekonomických zločinů“. K jeho smůle ale Čína v roce 2015 uzavřela s Francií smlouvu o vydávání podezřelých.

„Byl to zdařilý pokus bezproblémově doprovodit zpět uprchlíka a bylo to poprvé, co naše policie byla ve Francii a úspěšně někoho přesvědčila, aby se vydal z Evropy,“ komentovala akci komise.

Jednou Číňan, vždycky Číňan. Před tajnou policií miliardáře neuchrání ani cizí pas

Agentura Reuters si všímá, že komise neudala důvody, proč se k vydání Čenga vyjádřila teprve několik týdnů poté, co byl přesvědčen k návratu do Číny.

Ústřední komise pro kontrolu disciplíny je hlavním aktérem v boji proti korupci, který vyhlásil čínský prezident Si Ťin-pching. Tajemníkem ústřední komise je Wang Čchi-šan, jeden ze sedmi členů Stálého výboru politbyra a „pravá ruka“ čínského prezidenta. Wang má mezi soudruhy přezdívku „ďábel“, kvůli strachu, který zasévá do srdcí podezřelých i všech ostatních, psal již dříve The Economist.

Čína se dlouhodobě snaží vyjednat se západními zeměmi smlouvy o vydávání podezřelých, ale mnoho západních zemí se zdráhá na podmínky ČLR přistoupit. Hlavní obavou je podezření ze špatného zacházení s podezřelými.

Čína dříve do západních zemí vysílala agenty, kteří podezřelé unášeli. Po stížnostech ale prý změnila taktiku, píše Reuters.

Autor: Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás