Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čína se vymezuje proti přeletu amerického výzvědného letadla, napětí mezi mocnostmi tak dále stoupá

Svět

  17:53
Peking - Čína obvinila Spojené státy z toho, že vyslaly průzkumné letadlo do bezletového prostoru, kde cvičila její armáda. Informuje o tom agentura Reuters, která dodává, že Čína tak dál zvyšuje napětí mezi Pekingem a Washingtonem.

Čínská vlajka. foto: Lidové noviny

Čínské ministerstvo obrany uvedlo, že americké letadlo bez svolení přeletělo nad zakázaným prostorem ve vojenské oblasti a vážně narušilo probíhající aktivity armády. „Byla to čirá provokace,“ oznámilo ministerstvo. Přítomnost amerického letounu prý mohla způsobit nedorozumění a celá věc mohla skončit „neočekávanou nehodou“.

Čína očkuje vybrané lidi proti covidu. ‚Nouzové užívání‘ vyvolalo ve světě obavy

Čína sice neuvedla, kde přesně se incident odehrál, Reuters ale připomíná, že čínská armáda aktuálně uskutečňuje manévry v Pochajském zálivu. Další cvičení se konají také ve Žlutém moři a Jihočínském moři.

Čína se dlouhodobě vymezuje proti americkým průzkumným aktivitám, zatímco USA si stěžují na nebezpečná setkání s čínskými letadly. I když podobné letecké mise nejsou výjimkou, podle Reuters o nich Čína veřejně mluví jen zřídkakdy.

TikTok podal žalobu na Trumpa a ministerstvo obchodu USA. Číňanům vadí americké kroky proti aplikaci

Vztahy mezi Washingtonem a Pekingem se v poslední době zhoršily kvůli obchodním otázkám, lidským právům i z amerického pohledu agresivním vojenským manévrům, které Čína uskutečňuje ve sporných vodách Jihočínského moře a v okolí Tchaj-wanu.

Srážka amerického výzvědného letounu s čínskou stíhačkou v roce 2001 vedla ke smrti čínského pilota. Americké letadlo muselo nouzově přistát na ostrově Chaj-nan u jižního pobřeží Číny a 24 členů americké posádky bylo po 11 dní zadržováno do té doby, než se Washington za incident neomluvil.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat