Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Čína testuje vlastní internet. Má propojit ‚všechna myslitelná zařízení‘ do jednoho softwaru

Svět

  5:00
PEKING - Čína spustila v úterý v Pekingu velký experimentální prototyp „internetu budoucnosti“. Bude testovat různé možnosti a technologie v příštích pěti až deseti letech. Cílem projektu je propojit co nejvíc zařízení včetně aut do jednoho chytrého softwaru s umělou inteligencí. Nová síť má prý zabránit únikům dat, k nimž dochází jinde ve světě.

Internetová bezpečnost – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Odborníci, kteří stojí za vývojem nové ultramoderní sítě, sídlí na Univerzitě Čching-chua v Pekingu. Vývojáři nyní novým internetem propojili 40 nejlepších univerzit v zemi. Toto propojení má sloužit jako páteř pro nové Čínské centrum síťových inovací (CENI), uvádí server South China Morning Post. Výzkumníci nyní ověřují, jak bude nová síť fungovat a testují její bezpečnost ještě předtím, než bude poskytnuta ke komerčním účelům.

Fámy a konspirace? Spiklenci těží z pandemie i internetu, z radikální alternativy se stává běžný názor

Až bude CENI v roce 2023 úplně dokončeno, stane se skutečným prototypem „internetu budoucnosti“, kde se budou testovat spojení všech možných zařízení od počítačů, telefonů či chytrých hodinek po auta či chytrou domácnost. SCMP uvádí, že vývojáři chtějí vytvořit společnost poháněnou umělou inteligencí.

Práce s počítačem – ilustrační foto.
Čínský prezident Si Ťin-pching vchází do Všečínského shromáždění lidových...

„Dáme tomu při testech pořádně zabrat. Musíme se ujistit, že systém odolá útokům a pojede plynule. Je to důležité pro naši národní bezpečnost,“ uvedl jeden z informatiků, kteří na projektu na univerzitě Čching-chua pracuje.

Čína začala svůj internet vyvíjet se západní technologií, jenže americká vláda dokázala této slabiny využít při infiltrování čínské vlády a výzkumných institutů, ukázaly v roce 2013 data, které vynesl známý whistleblower Edward Snowden. V té době se Čína rozhodla masivně obměnit celý západní hardware a kompletně přepracovat strukturu. V posledních letech čínské firmy (mezi nimi také Huawei) už předběhly západní společnosti v mnoha ohledech včetně vývoje sítě 5G, uvádí SCMP.

Nová čínská internetová síť chce konkurovat těm západním za použití úplně jiných technologií, než jsou běžné třeba ve Spojených státech. Vývojáři mimo jiné připravují zcela nový operační systém, který umožní používat „všechna myslitelná zařízení“, která mezi sebou budou vzájemně komunikovat.

Nová síť jako nástroj na špehování?

Jen samotná infrastruktura bude podle vedoucího vědce CENI Tchan Chang stát zatím asi 1,7 miliardy juanů, tedy asi 5,6 miliardy korun. „Posílíme naší národní konkurenceschopnost a umožní nám to bojovat v soutěži o mezinárodní kyberprostor,“ řekl Tchan. Podle něj bude testování trvat pět až deset let proto, že současně vzniká mnoho projektů, na které se musí průběžně reagovat.

Čína totiž buduje největší 5G síť na světě, v brzké budoucnosti se navíc očekává, že se na internet napojí mnoho nových chytrých technologií, mezi nimiž by neměly chybět samořídící automobily. Tyto zařízení budou potřebovat obrovské množství dat a nebudou tolerovat žádné zpoždění v komunikaci, každé z nich navíc potřebuje unikátní identifikační adresu. Současný internet podle Tchana nic takového zvládnout nemůže.

Zdůraznil, že čím více zařízení je k internetu připojeno, tím větší nebezpečí hrozí při případném kyberútoku. Dalším důvodem masového testování je tak snaha zajistit co největší bezpečnost pomocí speciálních protokolů, které rovněž vyvíjejí čínští vědci. Algoritmus bude mít například možnost kdykoliv lokalizovat a identifikovat jakékoliv zařízení, což je podle odborníků velký zásah do soukromí lidí.

Čínská síť nemá být izolovaná, naopak napojená na všechny dosud existující včetně evropské FIRE nebo americké GENI, ale také různých experimentálních sítí z různých zemí světa. Cílem je mimo jiné rozšířit svůj vliv v okolních zemích jako je Kambodža, Laos, Myanmar a Thajsko.

Autoři:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...