Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína trestá televizní hvězdu, plivla na památku Mao Ce-tunga

Číňané s rudou vlajkou, na níž je vyobrazen mladý Mao Ce-tung. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Číňané s rudou vlajkou, na níž je vyobrazen mladý Mao Ce-tung. | foto: Reuters

PEKING Čínská státní televize CCTV odvolala z vysílání jednoho ze svých nejpopulárnějších moderátorů, který vulgárně kritizoval zesnulého komunistického vůdce Mao Ce-tunga. Televize rovněž oznámila, že moderátora podrobí vyšetřování. Informoval o tom ve čtvrtek zpravodajský server BBC News.

Čínské peníze. Ilustrační foto.

Mao Ce-tung na stojüanové bankovce.

Maova diktátorská vláda stála život desítky milionů lidí a čínská komunistická strana již dříve přiznala, že Mao udělal za své vlády „jisté chyby“. Portréty tohoto zakladatele moderní Číny ale dodnes zdobí čínské bankovky a jeho balzamované tělo přitahuje v mauzoleu v Pekingu denně stovky, ne-li tisíce návštěvníků.

Předmětem vyšetřování veřejnoprávní televize CCTV se má podle čtvrteční zprávy agentury AFP stát moderátor Pi Fu-ťien, který mimo jiné provádí diváky každoroční čínskou novoroční varietní show, jež je nejsledovanějším pořadem na světě.

PŘEDSEDA MAO

Mao Ce-tung (1893-1976) stál v čele revoluce, která vedla ke zřízení Čínské lidové republiky v roce 1949. Od té doby až do své smrti v roce 1976 nejlidnatější zemi světa neomezeně vládl. Jeho stoupenci mu přičítají zásluhy na vytvoření silné, sjednocené Číny, odpůrci naopak připomínají, že v důsledku jeho represí a politických a hospodářských chyb, vedoucích k ničivému hladomoru, zahynuly desítky milionů lidí.

Trpěli jsme dost

Televize se tak rozhodla poté, co se na sociálních sítích začalo šířit video ze soukromého večírku zachycující Pia, jak zpívá parodii na operu z dob kulturní revoluce a kritizuje v ní Maa za to, že uvrhl národ do bídy a utrpení.

V pozměněném textu opery Pi konstatuje, že „už jsme trpěli dost“, a nazývá Mao Ce-tunga „zkurvysynem“, což hosté akce oceňují smíchem.

Piovy komentáře „měly vážný společenský dopad“, konstatovala televize ve středu večer ve stručném prohlášení na svých internetových stránkách. „Budeme se touto záležitostí vážně zabývat v souladu s příslušnými nařízeními a na základě pečlivého vyšetření případu,“ dodala televize.

Zpráva o chystaném vyšetřování 56letého moderátora vyvolala podle agentury Reuters na čínském internetu vlnu nevole. V jednom průzkumu veřejného mínění na populárním mikroblogu Weibo 80 procent respondentů uvedlo, že by se Pi neměl za své výroky omlouvat.

„Cožpak může kritizování Maa v soukromí stále ještě vyvolat aféru? Vždyť už byl kritizován veřejně, a to nejen v zahraničí, ale i v Číně,“ napsal přední liberální ekonom Mao Jü-š’.

Objevili se ale i kritici, kteří ve svých příspěvcích na webu žádají pro Pia jako vlivnou veřejnou osobu tvrdý trest.

Nahrávka mizí

Podle serveru BBC News dostaly již všechny čínské internetové stránky nařízeno videonahrávku odstranit.

Komunistická strana Číny se distancovala od pozdějších let Maovy vlády, když označila 70 procent jeho názorů za správné a 30 procent za mylné. V poslední době se ale k Maovu odkazu stále častěji obracejí představitelé, kteří mají pocit, že se země příliš vzdaluje komunistickým ideálům, píše server BBC News.

,

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...