Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čínské letušky zavírali do prostorů pro kufry. Líbilo se jim to, brání se aerolinky

Svět

  6:00
Čínské aerolinky Kunming Airlines se snaží vybruslit z aféry, kterou rozpoutaly snímky letušek stísněných v úložných prostorech nad sedadly. Zatímco nejprve prohlašovaly, že o údajné šikaně zaměstnankyň nevěděly, nyní vše vysvětlují jako hravou tradici, jíž služebně starší posádka vítala nezkušené kolegyně v „harmonickém a rodinném“ prostředí firmy.

Šikana? Kdepak, „přátelská a hravá“ tradice, brání se čínské Kunming Airlines. foto: TwitterReprofoto

Přibližně 50 x 40 x 20 centimetrů. Takové jsou průměrné povolené rozměry příručního zavazadla, které si cestující může uložit na palubě letadla. Snímky zveřejněné na čínské sociální platformě WeChat však dokládají, že do úsporné kapsy nad sedadly se vejdou i poněkud větší objekty. Například ženské tělo.

Ve třech letech kašlal krev. Čínská matka bojuje proti spalovnám, které jí zabíjejí syna

Fotografie zachycují mladé ženy v uniformě čínských aerolinek Kunming Airlines tísnící se v zavazadlovém prostoru, u kterého nonšalantně pózuje jejich kolega. Autor příspěvku připojil komentář, kde výjev vysvětluje jako pracovní šikanu: čerstvě přijaté zaměstnankyně prý k této praktice nutili poté, co se společností nalétaly svých prvních 30 až 50 hodin.

Uvedl rovněž, že kontroverzní iniciační rituál se pravidelně odehrával po dobu posledních minimálně čtyř let a že jej letušky podstupovaly ze strachu, aby je nový kolektiv neodmítl jako nafoukané a asociální.

Bouřlivá reakce, kterou snímky na internetu vyvolaly, Kunming Airlines zjevně zaskočila. Společnost sídlící v jihočínské provincii Jün-nan nejprve tvrdila, že je skandálem šokována, neboť o ničem nevěděla, a slibovala důkladné prošetření celé záležitosti, jakož i potrestání viníků. „Incidentu přikládáme velkou důležitost a zajistíme, aby se podobné věci již neopakovaly,“ citoval z jejího pondělního prohlášení list South China Morning Post.

Přátelská a hravá tradice

O den později, kdy se virální fotografie rozlétly také mediálním prostorem, obrátila. „(Naše) letušky jsou rozhořčené překroucením faktů,“ uvedly Kunming Airlines. Vyšetřování podle nich odhalilo, že nařčení z šikany je nesmyslné: ve skutečnosti se totiž jednalo o přátelskou a hravou tradici, jíž zkušení kolegové vítali nováčky v „harmonickém a rodinném“ prostředí společnosti.

Cítil jsem se hůř než pouliční šlapka, říká básník týraný čínským režimem

„Bylo to cosi jako oslava pro nové letušky, uvítání v týmu posádky. Dělaly to rády. Ale firma incidentu věnuje velkou pozornost a zavazuje se, že zabrání, aby se opakoval, vzhledem k jeho negativnímu dopadu na image firmy,“ vysvětlily. A dodaly, že obdobné rituály jsou běžné také v prostředí zahraničních leteckých společností.

Televize CCTV nicméně uvádí, že mnohé letušky svébytnou „oslavu“ pokládaly za výsostně nepříjemnou a opakovaně si na ni Kunming Airlines stěžovaly, odpovědná místa však jejich stížnosti ponechávala bez povšimnutí.

„Když je něco trend v zámoří, neznamená to, že to přijmou i v Číně. ‚Populární‘ nerovná se ‚správný‘“, míní jeden z internetových komentářů. A uživatel vystupující jako @Beimingyouyu upozorňuje na další podstatný rozměr aféry. „Víc mě znepokojuje fakt, že společnost prohlásí, že o tom rituálu nic neví. Pokud po dobu pěti let neví nic o svých zaměstnancích, jak můžeme čekat, že bude cokoli vědět o svých zákaznících?“

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat