22. května 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Cítila jsem, jak mi z kůže leze šrapnel.’ Oběti útoku v Manchesteru se s následky vyrovnávají těžko

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Účastnice koncertu Ariany Grande. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Účastnice koncertu Ariany Grande. | foto: Reuters

MANCHESTER/PRAHA Policisté, oběti i samotná zpěvačka Ariana Grande, po jejímž koncertu se přesně před rokem odpálil sebevražedný útočník, se s následky teroristického útoku stále vyrovnávají velice těžko. „Mír stále nepřichází,“ tvrdí zpěvačka. Alespoň však nemusí schovávat jizvy od šrapnelu jako osmnáctiletá Amelia.

„Můj obličej je celý posetý jizvami tam, kde mě zasáhl šrapnel. Používala jsem zvlhčovač pleti, ale občas jsem pak cítila, jak kousky vylézají ven z mé kůže. Jako malá zrnka kovu. Je to první věc, které si všimnu, když se podívám do zrcadla,“ říká rok po útoku v manchesterské aréně osmnáctiletá Amelia, která měla štěstí, že teroristický útok přežila.

Sebevražedný atentátník Salman Abedi se odpálil přesně před rokem za pomoci podomácku vyrobeného výbušného zařízení před východem z arény, ze které se hrnulo na 14 tisíc diváků koncertu. Zranil tehdy přes 700 lidí, zraněním podlehlo 22 z nich.

Když bomba vybuchla, Amelia stála jen dva metry od epicentra. Viděla, jak jí kusy kovu utrhly část masa z prstu a z prostředníčku jí zbyla jen kost.

Vzpomínka na oběti teroristického útoku v Manchesteru.
Bezdomovec Chris Parker okrádal oběti teroristického útoku.

„Shořely mi vlasy, měla jsem monokl, ale hlavně jsem byla posedlá mým prstem. Opravdu jsem si myslela, že o něj přijdu,“ uvedla pro média Amelia, která se snaží šrámy od útoku zakrývat make-upem. Újmu však utrpěli i ti, kteří na místo přišli pomáhat.

„Viděli věci a museli dělat věci, ke kterým by nikdo nikdy neměl být donucen. Ale nechtějí o tom mluvit. Rozhodně ne na veřejnosti,“ uvedl pro televizi BBC šéf manchesterských policejních jednotek Ian Hopkins o svých podřízených, kteří byli účastni událostem po loňském útoku v manchesterské aréně po koncertě Ariany Grande.

Podle něj více než tisíc policistů muselo kvůli psychickým následkům navštěvovat speciální psychologickou poradnu. Někteří z nich byli „velice silně zasaženi“ událostí. Sám konstábl Hopkins přiznal, že několikrát plakal poté, co musel oznámit rodinám, že jejich dítě na koncertě zemřelo. Hopkins je však na své muže pyšný.

„Jeden z nejvíce zapamatovatelných momentů, který mi jako šéfovi policie utkvěl, byla chvíle, kdy lidé začali utíkat od místa výbuchu, pryč od arény, a moji policisté naprosto bez strachu běželi opačným směrem k epicentru,“ popsal Hopkins.

Z hrdiny padouchem

Hrdinou tehdejšího večera se pro média stal třiatřicetiletý bezdomovec Chris Parker, který pomáhal zraněným a umírajícím.

„Zahlédl jsem malou holčičku, přišla o nohy. Zabalil jsem ji do trička a ptal se, kde má rodiče. Řekla, že tatínek je v práci a maminka ‚tam nahoře‘,“ uvedl Parker s tím, že si hned pomyslel, že to její matka nejspíš nepřežila. Podobně se postaral také o umírající asi šedesátiletou ženu. „Zemřela mi v náručí. Nemohl jsem pak přestat plakat,“ uzavřel. Lidé poté v jeho prospěch vybrali asi 50 000 liber (téměř 1,5 milionu korun).

Z kamerových záznamů ale nakonec vyplynulo, že se Parker procházel mezi mrtvými a zraněnými a oběti atentátu okrádal. V lednu letošního roku byl za bezohledné jednání odsouzen ke čtyřem letům vězení a peníze, které pro něj lidé vybrali, nedostal.

Samotná zpěvačka Ariana Grande se prý s událostí stále vyrovnat nemůže. Podle jejího agenta ji útok velice hluboce zasáhl a nebyla po nějakou dobu vůbec schopná koncertovat. Nakonec se i přes problémy ke kariéře vrátila.

„Myslíte si, že s časem bude jednodušší o tom mluvit. Že naleznete mír. Ale každý den čekám na ten mír, který nepřichází. Stále je to velmi bolestivé,“ popsala své pocity rok po útoku zpěvačka pro časopis Time.

  • 2Diskuse


Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky


České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.