Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Clevelandský únosce žen Castro dostal doživotí a tisíc let vězení

Svět

  19:40aktualizováno  21:08
CLEVELAND - Američan Ariel Castro byl odsouzen k doživotí bez možnosti předčasného propuštění a navíc k 1000 letům vězení za únos, zadržování, znásilňování a trýznění tří žen v Clevelandu. Soud jej uznal vinným také z vraždy, neboť přiměl jednu z žen k potratu. Své zločiny Castro doznal a obětem se omluvil. Na závěr však prohlásil, že vrah není. Jedna z jeho obětí dnes u soudu označila roky strávené v zajetí za peklo.

Ariel Castro. foto: Reuters

Castro minulý týden přistoupil na dohodu s prokuraturou ohledně své viny a trestu. Před soudem přiznal spáchání zločinů, z nichž je viněn, a souhlasil s doživotním vězením bez možnosti podmínečného propuštění. Prokurátoři na druhé straně souhlasili, že nebudou žádat trest smrti. Soudce jej dnes uznal vinným ve 937 bodech obžaloby.

ČTĚTE TAKÉ:

Za nejzávažnější skutky mu vyměřil doživotí, za ty ostatní v úhrnu dalších 1000 let vězení. Castro v závěrečné řeči vysvětloval své skutky tím, že je závislý na sexu.

"11 let pekla"

"Nejsem monstrum, jsem nemocný... Jsem závislý na pornografii," prohlásil 53letý muž. Uznal, že jeho skutky jsou špatné, prohlásil však, že není násilník a ženy k sexu nijak nenutil. "Nebil jsem je, nemučil jsem je, jak se pokoušejí tvrdit."

Knightovou držel od srpna 2002, Berryovou od dubna 2003 a nejmladší DeJesusovou unesl o rok později.

Dvaatřicetiletá Michelle Knightová krátce předtím v emotivní řeči popsala před soudem své vzpomínky na dobu, kdy ji spolu s Amandou Berryovou a Ginou DeJesusovou zadržoval ve sklepních prostorách svého domu.

"Byla jsem 11 let vězněna v pekle. Tvé peklo teprve teď začíná," řekla 32letá žena na adresu svého trýznitele, který tato slova poslouchal několik metrů od ní. Během celé doby v soudní síni se na něj ani jednou nepodívala.

Všechny tři ženy před začátkem procesu tvrdily, že u soudu nevystoupí. Knightová, která strávila u Castra v zajetí nejdelší dobu a byla onou ženou přinucenou k potratu, však dnes přišla do soudní síně a pronesla několikaminutovou řeč, během níž jí několikrát vytryskly slzy. Vyprávěla o tom, jak každý večer plakala a vzpomínala na svého syna, který na ni marně čekal v den, kdy ji Castro do svého domu nalákal pod záminkou, že má pro něj štěně. "Já překonám všechno to, co se stalo, ale ty budeš čelit peklu navěky," řekla.

Castrova omluva

Castro se v závěru své dnešní řeči omluvil jak všem třem ženám, tak své rodině. Když mu soudce vysvětloval, že jedním z jeho zločinů je vražda nenarozeného dítěte, Castro opáčil, že vrah není.

Silné emoce dal však poprvé najevo až ve chvíli, kdy uvažoval, proč se kvůli svým zločinům vzdal práce řidiče školního autobusu a poklidného života v Clevelandu. Jeho činy vyšly najevo, když se začátkem května podařilo za pomoci jednoho z obyvatel okolí utéci Berryové, která zavolala na tísňovou linku. Dva dny poté byl Castro zatčen.

Obrázek o podmínkách, v nichž únosce ženy držel, vykreslil ve svém dnešním svědectví jeden z agentů FBI Andrew Burke. Popsal část Castrova domu jako důmyslné vězení, kde byla zatlučena všechna okna a odmontovány kliky, které nahradila řada zámků. Ženy podle něj Castro přivazoval řetězy. Od dalších částí domu oddělil Castro toto "vězení" tak důkladně, že ani případný návštěvník nemohl na nic přijít

Chronologie případu

22. srpna 2002 - Castro unesl v Clevelandu první oběť, tehdy jedenadvacetiletou Michelle Knightovou.

21. dubna 2003 - Druhou unesenou obětí se stala sedmnáctiletá Amanda Berryová, která byla naposledy spatřena s třemi neznámými muži v autě.

leden 2004 - Castro byl obviněn, že nechal ve svém autobuse opuštěné dítě. Podle policie se ale jednalo o nešťastnou náhodu.

2. dubna 2004 - Cestou ze školy domů zmizela čtrnáctiletá Gina DeJesusová.

6. května 2013 - Castrův soused Charles Ramsey uslyšel křik z vedlejšího domu a pomohl Amandě Berryové, která se marně snažila dostat ven. O několik minut později přijela policie a objevila další dvě ženy.

Podle agentury AP policii již předtím zalarmovalo volání na tísňovou linku. "Jsem Amanda Berryová. Byla jsem ve zprávách posledních deset let," uvedla jedna z unesených při rozhovoru s operátorem tísňové linky s tím, že osoba, která ji zadržovala, je pryč a ona je volná.

Policie v souvislosti s únosem zatkla Ariela Castra a jeho dva bratry, Pedra a Onila. Vyšlo najevo, že Berryová má s Arielem Castrem šestiletou dceru, kterou porodila v zajetí.

8. května 2013 - Ariel Castro byl obviněn z únosů a znásilňování tří žen. Jeho bratři obviněni nebyli.

12. června 2013 - Castro byl před soudem obviněn z únosu a opakovaného znásilňování tří žen a také z vraždy, protože prý způsobil nezákonné přerušení těhotenství jedné z žen. Prohlásil, že se cítí nevinný. Hrozil mu i trest smrti.

26. července 2013 - Castro přistoupil na dohodu s prokuraturou ohledně viny a trestu. Před soudem přiznal spáchání zločinů, z nichž byl viněn, a souhlasil s doživotním vězením bez možnosti podmínečného propuštění. Prokurátoři na druhé straně souhlasili, že nebudou pro Castra žádat trest smrti.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat