Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co nám říkají červi o Severní Koreji? Kvůli potravinové krizi už hladoví i vojáci

Svět

  6:00
PRAHA - Lékaři našli v severokorejském zběhovi, který v pondělí uprchl přes hranici do Jižní Koreje, obrovské množství parazitů. V jeho trávicím traktu žily desítky červů, někteří z nich přitom měřili více než 20 centimetrů. To ale může přinést světu cenné informace o životě v Severní Koreji. Především o tom, jak se tamní lidé stravují. Země se totiž zmítá ve velké humanitární a zdravotnické krizi.

Severokorejská armáda foto: Reuters

Tamní vládnoucí komunistická strana vkládá obrovské množství peněz ze státního rozpočtu do armády a vývoje jaderných zbraní. Méně peněz tak zbývá na dovoz potravin, léků a rozvoj zemědělství nebo zdravotnictví.

Výsledkem toho tamní obyvatelstvo hladoví. Podle zpráv OSN, dva z pěti obyvatel Severní Koreje trpí podvýživou. Sedmdesát procent Severokorejců nemá přístup k potravinám a čisté vodě, včetně 1,3 milionu dětí. Místní si tedy musí hledat jiné způsoby, jak získat jídlo. S tím, že potraviny, které najdou a snědí, pro ně mohou být nebezpečné. Taková strava jim totiž přivodí nemoci nebo je může i zabít.

Nález červů ve zběhově žaludku o životě v Severní Koreji dokládá především to, že nedostatkem jídla už trpí i severokorejští vojáci. Ty si přitom tamní režim předchází. Tamní armádní složky by měly mít lepší přístup k potravinám, než ostatní lidé. Severokorejské úřady ale už dříve zaznamenaly případy, kdy vojáci kradli kukuřici z polí, aby zahnali hlad.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un pózuje s dívčím modelem batohu v továrně v...
Severokorejský lídr na kontrole v polích.

Jak napsala agentura Reuters, obsah vojákova žaludku, v němž lékaři našli zrnka kukuřice, nemusí nutně odrážet stav výživy celé severokorejské populace. Ale vzhledem k jeho postavení vojáka, který byl přidělen k elitní pohraniční jednotce, lze předpokládat, že jeho výživa minimálně odpovídala stavu výživy průměrných Severokorejců.

Problém je v hnojení

Co se týče parazitů, na vině je nejčastěji kontaminované jídlo. Severokorejští zemědělci totiž nemají přístup k chemicky ošetřeným hnojivům, a proto svá pole se zeleninou hnojí lidskými exkrementy. Takto vypěstovaná zelenina pak může obsahovat parazity nebo červy. Například takové, které v severokorejském zběhovi nalezli lékaři.

Podle nich se voják v současnosti nachází ve stabilizovaném stavu. Jeho identitu vláda stále z bezpečnostních důvodů drží v utajení. Zběh, který byl svými bývalými kolegy postřelen celkem pětkrát, své první dny v Jižní Korei strávil v bezvědomí a pod sedativy. Naživu ho přitom udržovaly jen přístroje, které mu pomáhaly dýchat.

Severokorejec, který se minulý týden rozhodl utéct z KLDR, chtěl demilitarizované pásmo na hranici obou Korejí projet autem. Havaroval a poslední metry musel utíkat, přitom byl postřelen. Uprchlík se poté ukryl za budovu na jihokorejské straně pásma a po zásazích zkolaboval. Poté ho zachránili jihokorejští vojáci, kteří ho odtáhli do bezpečí.

Nejedná se o první případ, kdy v sobě uprchlíci ze Severní Koreje přenášeli parazity. V roce 2016 jihokorejští lékaři ošetřovali skupinu žen z KLDR. V útrobách sedmi z nich nalezli červy. Ženy také trpěly chorobami, včetně hepatitidy B nebo tuberkulózy.

Severokorejští pohraničníci byli vyměněni

Severokorejská vláda po incidentu následně vyměnila příslušníky pohraniční stráže v místě, kde voják překročil hranici. Vyměněna byla celá jednotka o síle 35 až 40 mužů, která tehdy byla ve službě. Jihokorejské ministerstvo obrany a Velitelství OSN (UNC) uvedly, že tuto zprávu nemohou potvrdit.

Severní Korea také patrně dočasně uzavřela most, přes který zběh přejel vojenským džípem při svém dramatickém útěku na opačnou stranu hranice. KLDR zřejmě chystá instalovat na most bezpečnostní bránu, a zpřísnit tak kontrolu.

Americký chargé d’affaires v Jižní Koreji Marc Knapper zase zveřejnil na svém twitterovém účtu fotografii, na níž jsou vidět severokorejští dělníci, jak lopatami hloubí pravděpodobný zákop v místech, kde zběh překročil hranici.

23.listopadu 2017 v 19:05, příspěvek archivován: 24.listopadu 2017 v 13:20

https://t.co/5EbQgJMvSD

Společné bezpečnostní území (Joint Security Area, JSA) se nachází uprostřed demilitarizovaného pásma zvaného Pchanmundžom. Měří necelou polovinu kilometru čtverečního a jeho středem probíhá demarkační linie dělící území na severní a jižní sektor. Severokorejští a jihokorejští vojáci jsou zde od sebe vzdáleni pouhých pár metrů.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat