Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Covid snížil emise CO2 více než druhá světová válka. Nová studie odhalila největší pokles v historii

Svět

  5:00
V první polovině roku 2020 mezinárodní vědecký tým zaznamenal bezprecedentní pokles emisí CO2. Způsobený byl drastickými opatřeními, která musely jednotlivé země zavést v reakci na šířící se pandemii. Podle vědců však omezení lidské aktivity není řešení a jsou potřeba strukturální změny, aby se produkce oxidu uhličitého opět nezvyšovala.
Smog - ilustrační foto.

Smog - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Nynější oteplování nemá v posledních 2000 letech obdoby

Studie byla publikována v odborném časopisu Nature Communications a podílelo se na ní 43 expertů z mnoha zemí včetně Spojených států, Číny či Německa. 

Vědci odhalili, že za prvních šest měsíců tohoto roku uniklo do atmosféry o 8,8 % méně oxidu uhličitého než za stejnou dobu v roce 2019. Pokles znamenal snížení produkce CO2 o 1,5 miliardy tun.Takové snížení nepřinesla ani finanční krize v roce 2008 nebo ropný šok v roce 1979. Dokonce ani druhá světová válka, popisuje studii server Science Daily.

Studie čerpala statistiky z databáze Carbon monitor, která globálně zaznamenává denní data emisí. Na základě toho mohli vědci sledovat, jak poklesy korespondují s opatřeními v zasažených zemích. Výzkumníci poměřovali produkci elektřiny v 31 zemích, denní dopravu ve více než 400 městech, leteckou dopravu mezi 62 zeměmi a mimo to spotřebu pohonných hmot ve více než 200 státech, uvádí Science Daily.

Opatření proti šíření covidu měla zásadní dopad na vypouštění CO2 do atmosféry. „V dubnu, kdy byla první vlna covidových infekcí nejintenzivnější a většina zemí sahala k opatřením omezující jak veřejný život, tak části jejich ekonomiky, byl zaznamenán pokles emisí o 16,9 %,” říká Zhu Liu, spoluautor studie z univerzity v Pekingu.

Studie popisuje i to, které části ekonomiky byly opatřeními nejvíce zasaženy. „Nejvyšší pokles emisí jsme sledovali v sektoru dopravy,” říká americký profesor Daniel Kammen. „Emise z dopravy klesly celosvětově o 40 % a to z toho důvodu, že se radikálně zvýšil podíl práce z domu,” vysvětluje profesor.

Nic není vyhráno

Výzkumníci však zaznamenali i zpětný efekt pandemie. Většina ekonomik se vrátila k normální produkci CO2 už v červenci, kdy se začala opatření uvolňovat. Studie dále poznamenává, že i kdyby produkce zůstala na tomto historickém minimu po zbytek roku, mělo by to malý efekt na dlouhodobý podíl CO2 v atmosféře.

  • CO2 vzniká spalováním fosilních paliv (uhlí, ropa, zemní plyn) a má na té části skleníkového efektu, kterou způsobuje člověk, podíl asi z 64 %.
  • Skleníkový efekt je přirozený jev, při kterém skleníkové plyny v atmosféře (oxid uhličitý, vodní pára, metan …) zabraňují unikání tepla.
  • Globální oteplování vzniká kvůli nadměrné lidské produkci skleníkových plynů, které se drží v atmosféře a skleníkovým efektem zvyšují teplotu planety.
  • Klimatická krize je termín, který označuje následky globálního oteplování na život na Zemi, například tání ledovců, zvyšování hladiny moře, sucho, vymírání organismů a podobně.

Zdroj: wikipedia.org

Autoři závěrem varují, že je třeba odvrátit klimatickou krizi. Doporučují zásadní změny přístupu k industriální produkci a komerčnímu sektoru. „I když je pokles CO2 bezprecedentní, snížení lidských aktivit nemůže být odpovědí,” říká spoluautor výzkumu Joachim Schnellnhuber. 

Klimatickou krizi musíme řešit jako každou jinou, řekla Greta Merkelové. Ta slíbila, že bude statečnější

„Místo toho potřebujeme strukturní transformaci, změny v naší energetické produkci a systémech spotřeby. Chování jedinců je jistě důležité, ale to, co je opravdu zásadní, je soustředit se na snižování produkce uhlíku v rámci globální ekonomiky,” dodává výzkumník.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!