Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Covid snížil emise CO2 více než druhá světová válka. Nová studie odhalila největší pokles v historii

Smog - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smog - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

V první polovině roku 2020 mezinárodní vědecký tým zaznamenal bezprecedentní pokles emisí CO2. Způsobený byl drastickými opatřeními, která musely jednotlivé země zavést v reakci na šířící se pandemii. Podle vědců však omezení lidské aktivity není řešení a jsou potřeba strukturální změny, aby se produkce oxidu uhličitého opět nezvyšovala.

Studie byla publikována v odborném časopisu Nature Communications a podílelo se na ní 43 expertů z mnoha zemí včetně Spojených států, Číny či Německa. 

Vědci odhalili, že za prvních šest měsíců tohoto roku uniklo do atmosféry o 8,8 % méně oxidu uhličitého než za stejnou dobu v roce 2019. Pokles znamenal snížení produkce CO2 o 1,5 miliardy tun.Takové snížení nepřinesla ani finanční krize v roce 2008 nebo ropný šok v roce 1979. Dokonce ani druhá světová válka, popisuje studii server Science Daily.

Studie čerpala statistiky z databáze Carbon monitor, která globálně zaznamenává denní data emisí. Na základě toho mohli vědci sledovat, jak poklesy korespondují s opatřeními v zasažených zemích. Výzkumníci poměřovali produkci elektřiny v 31 zemích, denní dopravu ve více než 400 městech, leteckou dopravu mezi 62 zeměmi a mimo to spotřebu pohonných hmot ve více než 200 státech, uvádí Science Daily.

Opatření proti šíření covidu měla zásadní dopad na vypouštění CO2 do atmosféry. „V dubnu, kdy byla první vlna covidových infekcí nejintenzivnější a většina zemí sahala k opatřením omezující jak veřejný život, tak části jejich ekonomiky, byl zaznamenán pokles emisí o 16,9 %,” říká Zhu Liu, spoluautor studie z univerzity v Pekingu.

Studie popisuje i to, které části ekonomiky byly opatřeními nejvíce zasaženy. „Nejvyšší pokles emisí jsme sledovali v sektoru dopravy,” říká americký profesor Daniel Kammen. „Emise z dopravy klesly celosvětově o 40 % a to z toho důvodu, že se radikálně zvýšil podíl práce z domu,” vysvětluje profesor.

Nic není vyhráno

Výzkumníci však zaznamenali i zpětný efekt pandemie. Většina ekonomik se vrátila k normální produkci CO2 už v červenci, kdy se začala opatření uvolňovat. Studie dále poznamenává, že i kdyby produkce zůstala na tomto historickém minimu po zbytek roku, mělo by to malý efekt na dlouhodobý podíl CO2 v atmosféře.

  • CO2 vzniká spalováním fosilních paliv (uhlí, ropa, zemní plyn) a má na té části skleníkového efektu, kterou způsobuje člověk, podíl asi z 64 %.
  • Skleníkový efekt je přirozený jev, při kterém skleníkové plyny v atmosféře (oxid uhličitý, vodní pára, metan …) zabraňují unikání tepla.
  • Globální oteplování vzniká kvůli nadměrné lidské produkci skleníkových plynů, které se drží v atmosféře a skleníkovým efektem zvyšují teplotu planety.
  • Klimatická krize je termín, který označuje následky globálního oteplování na život na Zemi, například tání ledovců, zvyšování hladiny moře, sucho, vymírání organismů a podobně.

Zdroj: wikipedia.org

Autoři závěrem varují, že je třeba odvrátit klimatickou krizi. Doporučují zásadní změny přístupu k industriální produkci a komerčnímu sektoru. „I když je pokles CO2 bezprecedentní, snížení lidských aktivit nemůže být odpovědí,” říká spoluautor výzkumu Joachim Schnellnhuber. 

„Místo toho potřebujeme strukturní transformaci, změny v naší energetické produkci a systémech spotřeby. Chování jedinců je jistě důležité, ale to, co je opravdu zásadní, je soustředit se na snižování produkce uhlíku v rámci globální ekonomiky,” dodává výzkumník.

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Známý Romana Janouška Luboš Pašek buduje dům ve funkcionalistické čtvrti Baba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Craig Button | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!