16. října 2019 10:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čtvrtá prezidentská debata demokratů ve znamení kritiky Warrenové. Soupeřům vadí její plány ve zdravotnictví

Senátorka Elizabeth Warrenová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátorka Elizabeth Warrenová. | foto: ČTK

Westerville (USA) Ve znamení útoků na senátorku Elizabeth Warrenovou se nesla středeční čtvrtá debata uchazečů o nominaci Demokratické strany do prezidentských voleb. Kritiku si Warrenová vysloužila mimo jiné za plány v oblasti zdravotnictví a daní. Podle některých z jedenácti jejích soupeřů nedokáže senátorka za stát Massachusetts vysvětlit, jak hodlá své reformy financovat. Shodu uchazeči o demokratickou nominaci našli na tom, že prezident Donald Trump musí čelit za své jednání v takzvané ukrajinské aféře ústavní žalobě.

Warrenová se v posledních týdnech v průzkumech začala dotahovat na favorita klání o demokratickou nominaci, bývalého viceprezidenta Joea Bidena. V některých anketách jej dokonce překonala. Zřejmě právě proto se podle agentury Reuters stane ve středeční debatě „boxovacím pytlem“ ostatních kandidátů, včetně starosty města South Bend v Indianě Petea Buttigiega či senátorky za stát Minnesota Amy Klobucharové. Warrenová nicméně zůstala během debaty klidná, poznamenala agentura Reuters.

Všichni uchazeči podpořili podání ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa, takzvaný impeachment. Tomu šéf Bílého domu čelí kvůli červencovému telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, na který upozornil whistleblower. Trump podle něj vyvíjel na Zelenského nátlak, aby ukrajinská justice začala vyšetřovat Trumpova politického rivala Joea Bidena kvůli dřívějšímu působení jeho syna Huntera v ukrajinské energetické firmě.

Biden i další demokratický kandidát Bernie Sanders shodně Trumpa označili za „nejzkorumpovanějšího prezidenta v dějinách“ Spojených států. Podle Bidena je jasné, že Trumpovým cílem bylo zbavit se jej jako možného soupeře ve volbách v roce 2020. „Podívejte se: Můj syn neudělal nic špatného. Já jsem neudělal nic špatného,“ řekl bývalý zástupce prezidenta Baracka Obamy. „Impeachment je způsob, jak zajistit, že tento muž nebude moci znovu a znovu porušovat zákon,“ uvedla také Warrenová.

Bernie Sanders, který se určitou dobu umisťoval v průzkumech na druhém místě za Bidenem, se v posledních týdnech značně propadl. Podle agentury DPA 78letému politikovi uškodilo mimo jiné to, že jej uprostřed volební kampaně postihl infarkt. Ve středeční debatě byl ale opět v plné síle, dodala agentura.

List The Washington Post ve středu napsal, že se o víkendu za Sanderse chystá postavit populární tvář levicového křídla Demokratické strany, kongresmanka Alexandria Ocasiová-Cortezová. To by mu mohlo přinést plusové body. Jiná členka Sněmovny reprezentantů, Ilhan Omarová, která se spolu s Ocasiovou-Cortezovou a dalšími kongresmankami přistěhovaleckého původu stala před časem terčem slovních výpadů prezidenta Trumpa, už Sandersovi podporu vyjádřila.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Advantage Consulting, s.r.o.
WAREHOUSE MANAGER

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč