Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve Štrasburku otevřeli budovu Václava Havla. Bude ji používat europarlament i ochránce práv

Svět

  21:15
ŠTRASBURK/BRUSEL - Nová budova Evropského parlamentu ve Štrasburku nese jméno po bývalém československém a českém prezidentu Václavu Havlovi. Budovu parlamentu slavnostně otevřel jeho předseda Antonio Tajania a Dagmar Havlová, vdova po zesnulém prezidentu Václavu Havlovi.

Větší část budovy využije Evropský parlament. Přibližně třetina pak bude sloužit jako kanceláře pro Evropského ochránce práv. foto: ČTK

„Václav Havel velmi respektoval instituci Evropského parlamentu, protože staví na stejných hodnotách, které sám Havel prosazoval celý svůj život, na hodnotách, za které bojoval po celý svůj život,“ řekla Dagmar Havlová. Také připomněla, že Havel vystoupil v Evropském parlamentu v letech 1994 a 2000.

„Jeho život a jeho oddanost demokracii nás inspirují. Současně nás jeho odkaz váže k tomu, abychom pokračovali v budování silné Evropy, která má blízko ke svým občanům,“ řekl Tajani a dodal, že Havel bojoval celý svůj život za mír a svobodu.

Otevření Havlova europarlamentu a čínské pandy v Berlíně pozdraví Merkelová

Slavnostního ceremoniálu mimo budovu Evropského parlamentu se zúčastnili také francouzský ministr pro evropské záležitosti Nathalie Loiseau, poslanci Evropského parlamentu, primátor města Štrasburk a další hosté.

Budova je označená zkratkou „HAV“. Je zdobena pracemi českých autorů, které připomínají Havla. Jedním z nich je nástěnný koberec v jedné ze zasedacích místností. Umělecké dílo stvárnil český umělec Petr Sís. Francouzští tkalci pracovali na tapiserii tři měsíce. Na gobelínu je vykreslena silueta Pražského hradu, nad kterým se vznáší postava tvořena hejnem bílých ptáků. Jeho větší verze je umístěna na pražském letišti Václav Havel.

Dagmar Havlová a Antonio Tajani, předseda Evropského parlamentu, si podávají...
Nová budova Evropského parlamentu byla původně postavena pro Radu Evropy v roce...

Nová budova Evropského parlamentu byla původně postavena pro Radu Evropy v roce 1955. Ta jí používala až do roku 2007. V roce 2012 Evropský parlament koupil budovu za 6,7 ​​milionu eur a nechal ji obnovit.

O tom, že budova ponese Havlovo jméno, rozhodla Rada Evropského parlamentu v roce 2012, na základě návrhu bývalého místopředsedy Evropského parlamentu Libora Roučeka.

Větší část budovy využije Evropský parlament. Přibližně třetina pak bude sloužit jako kanceláře pro Evropského ochránce práv.

Autoři:

Mohlo by vás zajímat