Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -4 °C sněžení Předplatné LN
2. prosince 2012 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další odveta Izraele. Palestincům stopnul stamiliony z daní

Jednotky Hamásu během přehlídky v Gaze.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednotky Hamásu během přehlídky v Gaze. | foto: Reuters

RAMALLÁH/JERUZALÉM Zatímco palestinského prezidenta nadšeně vítaly davy jako hrdinu, Izrael oznámil další odvetné opatření. Palestinské samosprávě zastavil vyplácení peněz, které na daních vybíral v její prospěch. Už minulý týden židovský stát oznámil, že rozšíří osady na Západním břehu. Reaguje tak na povýšení Palestiny na nečlenský stát OSN.

"Nyní máme svůj stát, Palestina dosáhla v OSN historického úspěchu," řekl Abbás shromážděnému davu. "Svět je s námi," dodal. Hned po svém příletu do Palestiny Abbás položil věnec u hrobu Jásira Arafata a pak odjel pozdravit davy svých příznivců, kteří se shromáždili u jeho oficiálního sídla. Byli mezi nimi lidé s palestinskými vlajkami, žlutými vlajkami Fatahu a portréty prezidenta. Došlo i na zpěv hymny.

Izrael mezitím v reakci na zvýšení diplomatického statusu Palestiny oznámil, že pozastaví daně vybrané pro Palestince. Židovský stát vybírá ve prospěch Palestinců daň z přidané hodnoty ze zboží dováženého na palestinská území. Měsíčně jde o 100 milionů dolarů (1,9 miliardy korun).

Daně pokrývaly mzdy úředníků
Zadržené peníze teď Izrael použije na vyrovnání palestinských dluhů za elektřinu. "Říkali jsme předem, že to neprojde v klidu," vzkázal ministr financí Juval Steinitz. Zadržení daní jako odvetu použil Izrael už v roce 2006, kdy po volbách vstoupil radikální Hamás do palestinské vlády. Palestinská samospráva z daňových příjmů vyplácí hlavně mzdy svým zaměstnancům.

Další izraelskou reakcí je navýšení a urychlení osadnické aktivity. Už den po hlasování v OSN Izrael oznámil, že postaví další tři tisíce bytů pro osadníky a spojí tak osadu Maale Adumim s východním Jeruzalémem. V praxi to přetne životodárné spojení mezi palestinskými centry jako Ramalláh a Betlém.

Abbáse v Palestině vítaly tisíce lidí jako hrdinu

Abbáse v Palestině vítaly tisíce lidí jako hrdinu

Zvýšení diplomatického statusu Palestiny OSN schválila valnou většinou hlasů. Proti se postavilo jen devět zemí, mezi nimiž kromě Spojených států bylo také Česko.

jvJana Vrubelová, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.