17. května 2017 0:28, aktualizováno  1:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další skandál. Trump žádal šéfa FBI o konec vyšetřování vazeb Flynna na Rusko

MIchael Flynn skončil jako Trumpův poradce pro národní bezpečnost po pouhých 24... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy MIchael Flynn skončil jako Trumpův poradce pro národní bezpečnost po pouhých 24... | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Den po zveřejnění zprávy Washington Post o tom, že Donald Trump vyzradil přísně tajné informace Rusku, přišlo další závažné obvinění. Podle listu New York Times žádal Trump tehdejšího ředitele FBI Jamese Comeye, aby jeho úřad zastavil vyšetřování styků s Ruskem někdejšího Trumpova poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna. Trump obvinění odmítá.

Flynn kvůli stykům s Ruskem po 24 dnech rezignoval a je dál vyšetřován, ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Comeye Trump vyhodil minulý týden. FBI přitom zkoumá vazby Trumpova týmu na Rusko, prezident si za načasování vyhazovu vysloužil kritiku.

Bývalý ředitel FBI James Comey.

Bývalý ředitel FBI James Comey.

„Doufám, že tohle můžete nechat být,“ řekl Trump podle deníku New York TImes (NYT) Comeymu při únorovém brífinku v Oválné pracovně Bílého domu. Trump mluvil o vyšetřování FBI někdejšího poradce pro národní bezpečnost Flynna. Comey si podle NYT celou konverzaci hned po setkání - den po Flynově rezignaci - zaznamenal. Právě k těmto záznamům se nyní novináři dostali. Správnost zprávy NYT poté potvrdily i zdroje agentur AP, Reuters, televizí ABC, CNN a deníku Financial Times.

Pokus o ovlivnění federálního vyšetřování

Comeyho „memo“ je zatím nejvážnějším důkazem, že se Trump pokoušel ovlivnit federální vyšetřování. Bílý dům však obvinění v prohlášení popírá. „Není to věrohodné nebo přesné zpodobnění rozhovoru mezi prezidentem a panem Comeyem.“

Comey o svém záznamu řekl několika vysoce postaveným členům FBI a svým nejbližším kolegům. Novináři NYT neviděli kopii záznamů, ale jeden z Comeyových kolegů je přečetl reportérovi deníku. Podle záznamů řekl Trump tehdejšímu řediteli FBI, že Flynn nic neudělal a že je to „dobrý chlap“. Podle záznamu Comey nic neodpověděl na výzvu „aby to nechal být“ a jen Trumpovi odvětil, že souhlasí s tím, že je Flynn dobrý chlap.

Tříhvězdičkový generál ve výslužbě Michael Flynn.

Tříhvězdičkový generál ve výslužbě Michael Flynn.

Při výpovědi před Senátem minulý týden řekl zastupující ředitel FBI Andrew McCabe, že „dosud zatím nebyla žádná snaha ovlivnit naše vyšetřování“. McCabe však mluvil pouze o širším vyšetřování ruských vztahů Trumpova týmu. Flynnův případ je však vyšetřován odděleně. Mluvčí FBI odmítl případ komentovat.

Místnost musel opustit i viceprezident

Comey si podle NYT dělal záznam o každém setkání či telefonátu s prezidentem. Setkání v Bílém domě 14. února se týkalo teroristických hrozeb a kromě Comeyho se ho účastnilo několik dalších vysoce postavených šéfů bezpečnostních a zpravodajských organizací. Na konci mítinku požádal prezident, aby všichni - včetně viceprezidenta Mikea Pence a ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse - kromě Comyeho opustili místnost. Trump pak stočil řeč na Flynna.

James Comey během podávání výpovědi na Kapitolu.
Michael Flynn při slyšení ve Washingtonu v roce 2014.

Flynnovo vyšetřování FBI nadále běží a zkoumá i jeho finanční vazby na Rusko a Turecko.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz