Středa 11. prosince 2024, svátek má Dana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Dejte mi peníze, najdu vám nebožtíka. Pohřební ústavy v Ekvádoru údajně zneužívají chaosu okolo obětí

Rakev s nebožtíkem v Ekvádoru foto: Reuters

GUAYAQUIL/PRAHA - Třicet, padesát, ale i sto dolarů. Takovou „taxu“ údajně požadovali v minulých dnech zaměstnanci pohřebních ústavů v největším ekvádorském městě Guayaquilu za to, aby pro zoufalé příbuzné dohledali v márnicích těla jejich zemřelých blízkých. Nebožtíci vesměs odešli na onen svět v důsledku nemoci covid-19.
  5:01
Pohřební služby situaci nezvládají.
Zaměstnanci pohřební služby v ekvádorském městě Guayaquil.

Podle tamních médií úřady vyšetřují již desítky takových obvinění. Smutně bizarní situace je důsledkem nezvládnutého náporu koronaviru, který chudý Ekvádor zasáhl v přepočtu na populaci nejvíce ze všech jihoamerických zemí. 

Nevelká země včera evidovala 355 případů takových úmrtí (nakažených je 7500). I prezident Lenín Moreno ovšem přiznal, že skutečný počet úmrtí bude vzhledem k poddimenzovanému zdravotnickému systému a slabé evidenci mnohem vyšší.

Chaos ohledně mrtvol pramení z toho, že jak nemocnice, tak pohřební ústavy a hřbitovy po řadu dní musely z kapacitních důvodů odmítat nové pacienty či nebožtíky. „Měli jsme tu mrtvá těla na ulicích, dokonce před nemocnicemi. Někteří pozůstalí – poté, co zjistili, že se pomoci nedovolají – uchovávali těla blízkých doma,“ popsala situaci Blanca Moncadaová, reportérka ekvádorského listu El Diario Expreso.

New York pohřbívá některé oběti covid-19 do hromadných hrobů

Do Guayaquilu, největšího města Ekvádoru a nejdůležitějšího ekonomického centra země, se během března spěšně vrátily tisíce obyvatel z ciziny a úřady pro ně nebyly schopny zorganizovat karanténu ani důkladné testování na nový koronavirus. Ten se pak po Guayaquilu rychle rozšířil. Až příliš pozdě byl zaveden částečný zákaz vycházení; nyní je povoleno opustit bydliště jen od pěti ráno do druhé hodiny odpoledne.

Nařízená opatření i přes dramatickou situaci mnozí nedodržují. „Lidé i tak chodí ven,“ posteskla si v interview pro místní televizi Univision starostka Guayaquilu Cynthia Viteriová a dodala: „Někteří dokonce na policisty, kteří pravidla karantény vynucují, házejí kameny, zaznamenali jsme i útoky noži. Mnozí snad ještě nepochopili, že jde o život.“