Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dejte pozor, byli jsme svědky rozpadu a pádu severokorejské rakety, hlásil A350 letící ze San Franciska

Arbus A350 společnosti Cathay Pacific. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Arbus A350 společnosti Cathay Pacific. | foto: Cathay Pacific

TOKIO/PRAHA Takové hlášení asi japonský letový dispečer ještě nikdy v životě neslyšel. „Dejte si pozor, byli jsme svědky rozpadu a pádu severokorejské rakety nedaleko naší současné pozice,“ hlásil pilot společnosti Cathay Pacific.

Posádka Airbusu A350 letícího ze San Franciska do Hong Kongu se tak stala 29. listopadu u Japonska očitými svědky návratu balistické mezikontinentální rakety Hwasong-15 z vesmíru. Raketa se rozpadla na tři kusy a dopadla do vod Japonského moře.

„ I když byl náš let daleko od místa, kde raketa padala, posádka upozornila japonské řízení letového provozu, tak jak to nařizují předpisy,“ řekl mluvčí Cathay Pacific.

Nákladní let byl stovky metrů daleko

Svědectví pilotů hongkongské společnosti, které přinesl list South China Morning Post, je tak další ukázkou nebezpečí, které raketové testy KLDR představují nejen pro lodě kolem Japonska.

Raketa byla od letu CX893 kilometry daleko, nákladní let CX096 stejné společnosti byl podle manažera letů Marka Hoeyho kusům rakety zřejmě podstatně blíže, jen stovky metrů. Let CX096 směřoval na Aljašku.

Trasa letu Cathay Pacific.

Trasa letu Cathay Pacific.

Cathay Pacific přesto zatím nehodlá měnit zavedené letové trasy ani operační postupy. Záležitostí se však budou zabývat mezinárodní experti na leteckou dopravu.

Podle KLDR byl test mezikontinentální rakety úspěšný, Hwasong-15 tak může zasáhnout jakékoliv místo v USA. Spojené státy pak vyzvaly všechny země, aby ukončily veškeré diplomatické i obchodní vztahy se Severní Koreou. Raketový test podle Washingtonu přiblížil svět k válce. Minulý týden ve středu kvůli tomu zasedla Rada bezpečnosti OSN.

USA válku nechtějí, ale pokud propukne, režim KLDR bude „zcela zničen,“ řekla americká velvyslankyně při OSN Nikky Haleyová. Podle ní bylo úterní odpálení střely pokročilejší než v předchozích případech. Hrozba z KLDR tak narůstá, dodala.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...