Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dejte pozor, byli jsme svědky rozpadu a pádu severokorejské rakety, hlásil A350 letící ze San Franciska

Arbus A350 společnosti Cathay Pacific. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Arbus A350 společnosti Cathay Pacific. | foto: Cathay Pacific

TOKIO/PRAHA Takové hlášení asi japonský letový dispečer ještě nikdy v životě neslyšel. „Dejte si pozor, byli jsme svědky rozpadu a pádu severokorejské rakety nedaleko naší současné pozice,“ hlásil pilot společnosti Cathay Pacific.

Posádka Airbusu A350 letícího ze San Franciska do Hong Kongu se tak stala 29. listopadu u Japonska očitými svědky návratu balistické mezikontinentální rakety Hwasong-15 z vesmíru. Raketa se rozpadla na tři kusy a dopadla do vod Japonského moře.

„ I když byl náš let daleko od místa, kde raketa padala, posádka upozornila japonské řízení letového provozu, tak jak to nařizují předpisy,“ řekl mluvčí Cathay Pacific.

Nákladní let byl stovky metrů daleko

Svědectví pilotů hongkongské společnosti, které přinesl list South China Morning Post, je tak další ukázkou nebezpečí, které raketové testy KLDR představují nejen pro lodě kolem Japonska.

Raketa byla od letu CX893 kilometry daleko, nákladní let CX096 stejné společnosti byl podle manažera letů Marka Hoeyho kusům rakety zřejmě podstatně blíže, jen stovky metrů. Let CX096 směřoval na Aljašku.

Trasa letu Cathay Pacific.

Trasa letu Cathay Pacific.

Cathay Pacific přesto zatím nehodlá měnit zavedené letové trasy ani operační postupy. Záležitostí se však budou zabývat mezinárodní experti na leteckou dopravu.

Podle KLDR byl test mezikontinentální rakety úspěšný, Hwasong-15 tak může zasáhnout jakékoliv místo v USA. Spojené státy pak vyzvaly všechny země, aby ukončily veškeré diplomatické i obchodní vztahy se Severní Koreou. Raketový test podle Washingtonu přiblížil svět k válce. Minulý týden ve středu kvůli tomu zasedla Rada bezpečnosti OSN.

USA válku nechtějí, ale pokud propukne, režim KLDR bude „zcela zničen,“ řekla americká velvyslankyně při OSN Nikky Haleyová. Podle ní bylo úterní odpálení střely pokročilejší než v předchozích případech. Hrozba z KLDR tak narůstá, dodala.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...