28. listopadu 2017 19:41, aktualizováno  22:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

KLDR odpálila mezikontinentální raketu. Dosáhla rekordní výšky 4500 kilometrů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 48Diskuse
Vůdce KLDR sleduje odpal balistické rakety. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůdce KLDR sleduje odpal balistické rakety. | foto: Reuters

PRAHA Severní Korea odpálila další balistickou raketu. Informovala o tom jihokorejská tisková agentura Jonhap s odvoláním na generální štáb. Raketa zatím nezjištěného typu letěla východním směrem. KLDR podle jihokorejské armády raketu odpálila z provincie Jižní Pchjongan.

Podle televize NHK, která se odvolává na japonské ministerstvo obrany, dopadla raketa po padesáti minutách letu do vod japonské exkluzivní ekonomické zóny.

NHK dále s odvolání na vládní zdroje uvedla, že Japonsko detekovalo hned tři rakety. Jedna z nich měla dopadnout pouze 210 kilometrů od japonského pobřeží. Existuje však varianta, že se jedna střela rozpadla na tři části.

Agentura Reuters s odvoláním na americký Pentagon tvrdí, že mezikontinentální střela před pádem do moře úspěšně překonala vzdálenost 960 kilometrů. Podle jihokorejské armády raketa vystoupala do výšky 4,5 tisíce kilometrů nad zemí.

Zkouška balistické rakety KLDR podle prezidenta Donalda Trumpa nic nezměnila na přístupu Spojených států k severokorejskému problému. „Postaráme se o to,“ dodal. Americký ministr obrany James Mattis v komentáři k raketovému testu uvedl, že mezikontinentální balistická raketa dosáhla ve svém letu větší výše, než jakákoli předchozí raketa odpálená v KLDR.

Podle dřívějších informací Bílého domu byl prezident o severokorejském testu informován ještě v době, kdy byla raketa ve vzduchu. Trump v té době besedoval s republikánskými poslanci v budově Kongresu.

Japonská exkluzivní ekonomická zóna.

Japonská exkluzivní ekonomická zóna.

Podle jihokorejské armády Severokorejci raketu odpálili ve 3:17 tamního času. Experti se shodují, že noční čas testu je pro KLDR netypický.

KLDR od dubna do září, kdy odpálila raketu, která přeletěla japonský ostrov Hokkaidó, každý měsíc odpálila dvě až tři střely. O tom, že se Pchjongjang chystá k dalšímu raketovému testu, informovaly v úterý Japonsko i americké vládní zdroje.

Japonská vláda v reakci na severokorejský raketový test svolala výjimečnou schůzi kabinetu.

ČTK
  • 48Diskuse
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na Lidovky.cz