29. listopadu 2017 10:35, aktualizováno  11:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Odpalte ji za stranu a vlast!‘ KLDR se prohlásila za zodpovědnou jadernou velmoc

Kim Čong-un (uprostřed). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-un (uprostřed). | foto: Reuters

PCHJONGJANG Severní Korea je zodpovědnou jadernou velmocí a mírumilovnou zemí, která pro ochranu míru ve světě učiní vše. Po nejnovější severokorejské zkoušce balistické rakety to ve středu oznámila státní televize KLDR. Zároveň uvedla, že vůdce Kim Čong-un k rozkazu, kterým test povolil, napsal, aby vypuštění střely bylo provedeno s odvahou.

„S odvahou ji odpalte za stranu a vlast!“ napsal Kim v instrukcích k rozkazu. Uvedl také, že schvaluje, aby se start uskutečnil ve středu za úsvitu místního času (úterý večer SEČ). Severokorejská televize zveřejnila i fotografii, na které Kim dokument podepisuje.

Televizní přenos v KLDR.
Lidé sledují televizní přenos, který oznamuje provedení testu mezikontinentální...

Severokorejská tisková agentura KCNA napsala, že odpálení rakety s hrdostí demonstrovalo, že země konečně naplnila velký historický cíl v podobě vytvoření jaderných sil. Média KLDR po testu hovoří o tom, že Pchjongjang je zodpovědnou jadernou velmocí a že mu jde o udržení míru a stability ve světě.

Zpráva KCNA pak severokorejský zbraňový arzenál označila za obranný proti americké imperialistické politice jaderného vydírání a uvedla, že KLDR nepředstavuje hrozbu pro žádnou zemi, pokud nebudou porušovány severokorejské zájmy.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz