Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dejte pusu mé kočce, řekl sestře. O pár měsíců později zabíjel v Bataclanu

Samy Amimour byl jedním z pařížských útočníků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samy Amimour byl jedním z pařížských útočníků. | foto: AFP Photo

PAŘÍŽ Vyrůstali spolu a rodiči v Paříži. Byl to spíše uzavřený a citlivý kluk, na kterého se mohla vždy spolehnout. Teď o svém bratrovi musí mluvit jako o teroristovi, který při jednom z pařížských útoků zabil 89 lidí. Radikalizace Samyho Amimoura začala podle jeho starší sestry na internetu. Změnil se a odjel do Sýrie.

Televize CNN pořídila rozhovor se starší sestrou Samyho Amimoura. Ten byl jedním ze tří střelců v pařížském klubu Bataclan před více než třemi týdny.

Naposledy s ním sestra Anna (pseudonym použitý v rozhovoru) mluvila v srpnu. Šlo o každodenní konverzaci, na které jí nepřišlo nic zvláštního. Řekl, že posílá pusu rodině a své kočce, kterou nechal ve Francii. „Mám toho hodně, co musím vyřešit. Brzy zavolám,“ rozloučil se se sestrou.

Když však Anna Amimourová slyšela o svém bratrovi znovu, bylo to až v listopadu po útocích na koncertní sál Bataclan v Paříži. Měl tam se dvěma dalšími muži zabít 89 lidí. Pak se sám odpálil.

„Nejdřív jsem byla v šoku. Křičela jsem smutkem a zoufalstvím,“ popisuje své reakce, když poprvé slyšela o bratrově zapojení do útoků. „Pak mě napadlo, že to musí být nějaký omyl.“ Ale omyl to nebyl.

Osmadvacetiletý Samy Amimour se podílel na koordinovaném teroristickém útoku, při kterém zemřelo celkem 130 lidí a desítky jich byly zraněny. Jedná se o nejhorší útok na francouzském území od 2. světové války.

V prvním rozhovoru pro média Anna řekla, že její rodina zažívá šok, vina je sžírá zevnitř. „Ptáme se sami sebe každý den, proč se to stalo. Narodil se ze stejné dělohy jako já. Vyrůstali jsme spolu, jak je tedy možné, že se naše cesty tak rozdělily?“

Anna pořád nemůže uvěřit, že její malý bratr by byl schopen takových hrůz. „Byl to dobrý člověk, citlivý. Byl spíš uzavřený, ale dalo se na něj spolehnout. Byl štědrý, miloval humor... Hubatý malý kluk.“

Z hubatého kluka se stal masový vrah poté, co odjel do Sýrie a přidal se k Islámskému státu. Tam nejspíš strávil několik posledních let. Než odešel, řekl své rodině, že míří s kamarády na jih Francie. Nemohli ani tušit, že se už nikdy nevrátí.

V bytě, kde vyrůstala se Samym, popisuje Anna, že radikalizace začala na internetu. Rodina nikdy nepatřila ke striktním muslimům, co se týče náboženského vyznání. Ovšem před čtyřmi lety si všimli, že se chování prostředního sourozence mění.

„Začal se jinak oblékat, poslouchal jinou muziku, jinak se vyjadřoval, jinak se smál a myslel. To se nemůže stát přes noc, rozhodně ne samo od sebe,“ říká Anna.

V Paříži pracoval Amimour jako řidič autobusu. Anna pyšně vzpomíná, jak její bratr dosáhl druhého nejvyššího skóre ve zkoušce pro RATP, což je síť městské veřejné dopravy.

V Sýrii používal válečné jméno a oženil se

Podle ní Samyho rekrutovali v jejich čtvrti Drancy na okrajích Paříže a vymyli mu mozek. „Chodili za ním čím dál víc, říkali mu, že by se měl častěji zúčastnit kázání v mešitě. Že má být oddanější ve vyznávání islámu. Pak ho zavedli k radikálnějším mešitám.“

Samyho radikalizace neušla pozornosti francouzské bezpečnosti v roce 2012, když se snažil odcestovat do Jemenu a byl obviněn z kolaborace s teroristy. Od té doby měl nad sebou soudní dozor, musel se pravidelně hlásit na úřadě. Podmínky dohledu však porušil a byl na něj vypsán mezinárodní zatykač v roce 2013. V tu dobu měl být nejspíš na cestě do Sýrie.

Podle rozhovoru s francouzskými novinami Le Monde odjel Amimourův otec v červnu 2014 do Sýrie na území kontrolované Islámským státem, aby přemluvil syna k návratu. Anna však odmítla potvrdit, že by se něco takového stalo. Otec popsal novinám setkání se Samym jako chladné. „Měl takový odměřený úsměv.“ Vzal si válečné jméno Abu Hajia a oženil se. Otcův pokus přivést ho zpátky do Francie ztroskotal.

„Napadá nás, že je to asi částečně naše chyba. Možná jsme mohli udělat něco jinak.“ trápí se Anna.

Ví, že její rodina ani zdaleka netrpí sama. Chápe, že žádná slova nepomohou příbuzným obětí. „Rozumíme bolesti, kterou cítí. Nic, co řekneme, nemůže jejich příbuzné přivést zpátky.“

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!