Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Delta jako tropická bouře přinesla do vnitrozemí USA vydatný déšť, platí varování před záplavami

Svět

  17:47
New Orleans - Hurikán Delta, který v pátek dorazil na pobřeží amerického státu Louisiana, přinesl na jih Spojených států vydatné srážky a vítr o rychlosti až 155 kilometrů v hodině. V noci na sobotu zeslábl ze stupně dva na nejnižší stupeň pětibodové škály hurikánů a následně na tropickou bouři.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Bouře Laura dosáhla síly hurikánu. V Karibiku zabila 13 lidí, nyní se blíží k břehům USA

Pro více než pět milionů lidí v oblasti dolního toku řeky Mississippi přesto v důsledku prudkého deště platí varování před bleskovými záplavami, uvedla CNN.

Kvůli bouři se na americkém pobřeží Mexického zálivu ocitlo bez proudu na 761 000 domácností a podniků. Ve státě Louisiana, kde ještě lidé nestačili odklidit škody napáchané hurikánem Laura před šesti týdny, napršelo na některých místech přes 40 centimetrů vody.

Delta za sebou v Louisianě zanechala zatopené silnice, vyvrácené sloupy elektrického vedení a divoká zvířata, která živel vyhnal z jejich přirozeného prostředí, uvedl guvernér státu John Bel Edwards. Spoluobčany vyzval k ostražitosti.

Na jih USA se blíží hurikán Marco a bouře Laura, u které hrozí, že ještě zesílí

Tropická bouře nyní postupuje dál do vnitrozemí, které se připravuje na prudký déšť a rozvodnění řek. Na jihu států Louisiana a Mississippi, v Alabamě, Tennessee a na západě Floridy varovalo Národní středisko pro hurikány (NHC) před tornády.

Letošní sezona hurikánů nad Atlantikem je výjimečně rušná - nad oceánem se vytvořilo tolik cyklon, že meteorologům došla předem připravená jména, takže se museli uchýlit k pojmenovávání bouří podle řecké abecedy. Delta je 25. pojmenovanou bouří letošní hurikánové sezony a desátou, která zasáhla pevninu Spojených států, čímž překonala rekord devíti hurikánů z roku 1916. V případě státu Louisiana jde letos už o čtvrtý hurikán či tropickou bouři, upozornila agentura AP.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat