Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Demokracie je silnější než kdy dřív.‘ Polský znovuzvolený prezident Andrzej Duda složil slib

Znovuzvolený prezident Andrzej Duda během ceremoniálu složil prezidentský slib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Znovuzvolený prezident Andrzej Duda během ceremoniálu složil prezidentský slib. | foto: Reuters

VARŠAVA Polský konzervativní prezident Andrzej Duda, který minulý měsíc zvítězil v druhém kole voleb hlavy státu, ve čtvrtek před zákonodárci složil přísahu. Duda, který je blízkým spojencem vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost, se tak ujal druhého mandátu.

Většina opozičních zákonodárců a někteří bývalí polští vůdci se společného zasedání Sejmu a Senátu na protest nezúčastnili, uvedla agentura AP. Podle opozice volby nebyly svobodné a spravedlivé.

Andrzej Duda těsně porazil varšavského primátora Rafala Trzaskowského z Občanské koalice. Ve druhém kole voleb konaném 12. července získal Duda 51,03 procenta hlasů, Trzaskowski 48,97 procenta.

Volební štáb Trzaskowského si stěžoval na chování veřejnoprávní Polské televize, která podle něj za veřejné peníze připravovala volební materiály pro Dudu. Poukazoval také na to, že členové vlády se zapojili do volební kampaně v Dudův prospěch. Tento týden polský nejvyšší soud ale potvrdil, že prezidentské volby jsou platné.

Duda ve svém čtvrtenčím projevu prohlásil, že „demokracie je v současné době v Polsku silnější než kdy dřív“, a slíbil spolupracovat se všemi politickými stranami a skupinami. Zároveň zdůraznil klíčovou roli (tradiční) rodiny ve společnosti a nutnost ji chránit. Duda je známý svými konzervativními názory a výroky namířenými proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT).

Duda se setkal s odporem opozice

Někteří levicoví poslanci a poslankyně ve čtvrtek přišli na ceremoniál oblečení v duhových barvách a rozvinuli duhovou vlajku, čímž očividně dali najevo svou podporu komunitě LGBT. Duda nedávno kupříkladu řekl, že hnutí za práva lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob představuje možná větší nebezpečí než komunistická ideologie. „Ten snímek přejde do dějin,“ napsala jedna z poslankyň k záběru, zachycujícího Dudu před zákonodárci v rouškách barvě duhy, které představovaly „gesto solidarity se všemi pronásledovanými, pohrdanými a znevažovanými jako horší druh“.

Kancelář Sejmu podle ní o hodinu později fotografii odstranila ze své stránky. „Připomínáme Andrzeji Dudovi, že boj za lidská práva nikoho neuráží a že polský prezident je povinen starat se o blaho všech občanek a občanů,“ dodala další poslankyně. Duhové barvy se nelíbily poslancům z vládní strany, kteří kritizovali „šaškování“ a „provokování“ levice.

Kvůli pandemii covidu-19 panovala na čtvrtečním zasedání poslanců a senátorů přísná hygienická pravidla. Všichni v jednacím sále Sejmu, dolní komory parlamentu, měli nasazenou roušku. Mnozí měli i rukavice. Několik zákonodárců v posledních dnech oznámilo, že se nakazilo koronavirem. Duda přísahu skládal v roušce, následný projev ale pronesl bez ní.

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...