Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z polské stíhačky odpadl za letu díl, zasáhl zaparkovaný automobil. Letoun se v pořádku vrátil na základnu

Svět

  7:47
Varšava - V Polsku odpadl za letu ze stíhačky F-16 kovový díl sloužící k zavěšení cvičné výzbroje a dopadl do hustě osídlené oblasti. Nikdo nebyl zraněn. Ale jeden z obyvatelů města Luboń u Poznaně, kde díl dopadl, tvrdí, že „dárek z nebes“ se při dopadu odrazil od brány jeho domu a poškodil mu auto, napsal server Onet.pl. Majitel vozu odhadl škodu v přepočtu na asi 15 000 korun - a identifikoval „pachatele“ podle nápisu výrobce letounu Lockheed Martin na inkriminovaném předmětu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Čínské letectvo virtuálně bombarduje americký Guam. Propaganda odcizená Hollywoodu je odplatou za Tchaj-wan

„Nebyla to součástka z letadla, ale jen díl z podvěsu cvičné výzbroje. Odpadl automaticky a dopadl na soukromý pozemek,“ potvrdila kapitánka Anna Isselová, mluvčí jednotky polského letectva, ke které stíhačka patří. Incident neohrozil bezpečnost letounu, který splnil cvičný úkol a pak se v pořádku vrátil na základnu. „Takové incidenty se nestávají často. V dějinách naší základny je zřejmě první svého druhu,“ dodala s tím, že se případ vyšetřuje.

Přítomnost vojenského letiště Krzesiny v centru téměř milionové aglomerace budí už roky spory, připomněl deník Gazeta Wyborcza. Místní obyvatelé protestují hlavně proti hluku, jaký nad Poznaní vytvářejí stíhačky. Volání přeložit základnu někam jinam zůstává nevyslyšeno.

„Až dosud ale nenastala situace, kdy vojenský let přímo ohrožoval životy či zdraví obyvatel,“ dodal deník.

Krzesiny jsou jednou z nejdůležitějších základen polského letectva, stíhačky F-16 zde létají již 13 let a momentálně je tu 32 strojů tohoto typu. Do modernizace základny armáda vložila půl miliardy zlotých (více než tři miliardy korun) a pochvaluje si její „strategickou polohu“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat