Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Demonstranti auty zatarasili ulice v barmském Rangúnu, protest byl vůbec nejpočetnější od puče

Masové protesty proti vojenskému puči ve městě Rangún. foto: Reuters

Rangún - Barmští demonstranti ve středu pomocí zaparkovaných aut zablokovali ulice Rangúnu, aby tak v největším městě Barmy znemožnili pohyb armádních sil. Protestují proti převratu z 1. února, při němž armáda svrhla zvolenou vládu premiérky a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Do demonstrací po celé zemi se ve středu znovu zapojily desítky tisíc lidí; podle agentury AP byly protestní akce ve středu vůbec nejpočetnější od puče.
  13:57

Zpravodajský server BBC News uvedl, že k blokádě ulic v Rangúnu se přidali i někteří řidiči autobusů městské hromadné dopravy, které byly vidět stojící uprostřed křižovatek.

Demonstranti odmítají tvrzení armády, že naprostá většina občanů Barmy změnu režimu vítá. Armádní mluvčí Zo Min Tchun na úterní tiskové konferenci prohlásil, že 40 z 53 milionů obyvatel Barmy vojenský převrat podporuje. „Ukazujeme tady, že nepatříme k těm 40 milionům,“ prohlásil ve středu před desítkami tisíc demonstrantů shromážděných před pagodou Sule v Rangúnu Sithu Maun, člen svržené Národní ligy pro demokracii (NLD).

Nejpočetnější protest proti vojenskému puči ve městě Rangún.
Protesty ve městě Rangún v Barmě.

Mluvčí armády rovněž v úterý slíbil, že vojenská vláda nezůstane dlouho u moci a uspořádá volby, odpůrci junty jsou ale k těmto ujištěním skeptičtí. Armáda puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách, v nichž zvítězila NLD.

Desítky tisíc lidí byly ve středu podle agentury Reuters vidět i v ulicích druhého největšího města Mandalaje, kde někteří z demonstrantů zablokovali hlavní železniční spojení, a tisíce lidí pochodovaly metropolí Neipyijtem.

Zvláštní zpravodaj OSN pro Barmu Tom Andrews vyjádřil znepokojení nad zprávami o přesunu vojáků do Rangúnu. „Takovéto přesuny v minulosti předcházely zabíjení, mizení lidí a masovému zatýkání,“ uvedl v úterním prohlášení.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...