• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Před několika lety Libyjci oslavovali konání prvních svobodných voleb. Nyní se...

Před několika lety Libyjci oslavovali konání prvních svobodných voleb. Nyní se země propadla do chaosu. | foto: Reuters

Demonstranti v Libyi zaútočili na kanceláře Muslimského bratrstva

Svět
  •   18:49
TRIPOLIS - Účastníci protestů v Benghází zaútočili na úřadovny libyjské odnože panarabského islamistického hnutí Muslimské bratrstvo a na sídlo jeho politického křídla. Násilné incidenty propukly při protestech proti pokračujícím vraždám v tomto východolibyjském městě.

Podobné incidenty se podle agentury Reuters odehrály i v Tripolisu.

V noci na sobotu vyšly v Benghází do ulic stovky lidí, aby odsoudily vraždu prominentního politického aktivisty Abdassaláma Mosmaryho. V pátek ho zastřelili neznámí útočníci, když vycházel z místní mešity. Tento právník byl známým kritikem Muslimského bratrstva, jehož politické křídlo Strana spravedlnosti a výstavby (PJC) je druhou největší formací v parlamentu. Rovněž v pátek byli v Benghází zabiti také dva vysocí představitelé armády.

Protestující podle svědků ve městě podpálili dvě budovy. Jedna patřila Muslimskému bratrstvu a druhá PJC. "Seberte si své věci. Benghází vás nechce," ozývalo se prý z řad demonstrantů.

Bojovníci z dob revoluce

V libyjské metropoli dav podle Reuters nejprve vtrhl do tamního sídla PJC. Poté se vydal vyplenit i sídlo liberálního Spojenectví národních sil, což je v Libyi nejsilnější politická strana. Založil ji Mahmúd Džibríl, premiér z období ozbrojeného povstání proti svrženému diktátorovi Muammaru Kaddáfímu.

Střety demonstrantů a milicí v Benghází

V Benghází více než jinde v Libyi roste nesouhlas s činností bojovníků z dob revoluce, kteří různými blokádami či hrozbami chtějí prosadit, aby z politického života byli vyloučeni všichni, kdo spolupracovali s vládou svrženého diktátora Kaddáfího.

Nové libyjské vedení se řadu měsíců snaží různé ozbrojené skupiny a milice buď odzbrojit, nebo začlenit do řádných bezpečnostních složek. Ty jsou zatím příliš slabé na to, aby dokázaly zajišťovat bezpečnost v zemi zaplavené zbraněmi. Ústřední vláda proto povoluje některým z nejmocnějších milicí udržovat alespoň zdání pořádku.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás