29. července 2014 12:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Herní konzole, klimatizace a tobogán. Vítejte v severokorejském táboře

Sexuální výchova není v severokorejských školách na pořadu dne - na rozdíl od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sexuální výchova není v severokorejských školách na pořadu dne - na rozdíl od... | foto: Reuters

PCHJONGJANG Více než 300 dětí z Ruska, Číny, Vietnamu, Irska a Tanzanie přivítala Severní Korea na svém tradičním mezinárodním letním táboře. Tábor, který prošel zásadní rekonstrukcí, nabízí luxus, jenž je v této izolované chudé zemi pro většinu obyvatel nedostupný. Pro účastníky jsou tu klimatizované pokoje s televizemi a herními konzolemi, obří tobogany, volejbalové kurty i soukromá pláž, píše agentura AP.

Komunistický režim je ovšem v táboře všudypřítomný. Komplexu dominují velké bronzové sochy zesnulých vůdců Kim Ir-sena a Kim Čong-ila obklopených dětmi. A stávající vůdce Kim Čong-un si tábor po obnově neopomněl osobně prohlédnout.

Zahraniční návštěvníci tráví v táboře nedaleko města Wonsan osm dní a mají výjimečnou příležitost seznámit se blíže se zemí, která je pro většinu světa uzavřena. Děti s cizích zemí tu společně se svými severokorejskými vrstevníky kupříkladu vaří, koupou se a plaví se na lodičkách.

ČTĚTE TAKÉ:

Provoz zařízení výrazně dotuje severokorejská vláda a jednoho zahraničního návštěvníka vyjde pobyt - do nějž je zahrnuta i prohlídka metropole Pchjongjangu - na 270 dolarů.

Tábor funguje už 30 let a jeho původním cílem bylo prohlubování vztahů s přátelskými komunistickými zeměmi. Severokorejští činitelé ale nyní tvrdí, že přijímají mládež odkudkoli, dokonce i ze Spojených států, píše agentura AP.

Lidovky.cz, ČTK