Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dobrovolníci se chtějí nakazit koronavirem kvůli vývoji vakcíny. Přihlásilo se jich téměř 37 tisíc

Svět

  13:00
Téměr 37 000 dobrovolníku ze 162 zemí se přihlásilo k organizaci „1 Day Sooner“, která se snaží prosadit progresivní, často kritizovanou metodu testování vakcín na covid-19 („Human Challange Trials“). Cílem organizace je shromažďovat dobrovolníky po celém světě, kteří budou podstupovat testování vakcíny tak, že se v laboratorních podmínkách nechají přímo nakazit koronavirem.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Tento postup by měl radikálně snížit dobu testování vakcín, a urychlit tak zastavení globální pandemie. Metoda zatím nemá velkou podporu, přestože byla v minulosti mnohokrát využita, například při vývoji léku na malárii, choleru či vakcíny proti chřipkovému viru typu A zvaného „influenza“.

Oběť pro dobro lidstva

Organizace 1 Day Sooner byla založena před čtyřmi měsíci Joshem Morissonem a Sophií Rose. Za tu dobu se jí podařilo získat obrovskou celosvětovou pozornost a zmobilizovat desetitisíce dobrovolníků. Její vedení je přesvědčeno, že v současné situaci globální pandemie je jí používaná metoda nejlepším řešením. Uvádí, že riziko smrti při dobrovolném nakažení koronavirem pro mladé lidi od 20 do 29 let je 1 ku 14 000. Je tak více než čtyřikrát nižší než při darování ledviny.

Mluvčí organizace Abie Rohrig tvrdí v rozhovoru pro Spectrum News, že ti, kdo se přihlásili, si rizika uvědomují, a že jsou ochotni je podstoupit pro dobro celého lidstva. Urychlení vývoje léku podle něj může zachránit 150 000 lidí každý měsíc, kteří na zdravotní komplikace způsobené virem covid-19 umírají.

Urychlení vývoje léku

Současný vývoj léku na koronavirus je ve fázi konvenčního testování. To znamená, že výzkumníci dají určitému počtu dobrovolníků vakcínu, a potom pasivně čekají na to, zda se nakazí. To může trvat mnoho měsíců, jelikož růst počtů nakažených pro potřeby testování vakcíny je v důsledku celosvětových opatření poměrně nízký. V tomto bodě je aktuálně například i slibná „oxfordská vakcína“, která spustila konvenční fázi testování s 30 000 dobrovolníky na začátku září.

Nekonvenční metoda prosazovaná organizací 1 Day Sooner by mohla vývoj vakcín urychlit, zároveň pomoci lépe porozumět novému viru, jelikož umožňuje u nakažených přímo sledovat průběh infekce a reakce viru na vakcínu. Za poslední dobu vzniklo mnoho akademických publikací, které metodu podporují a obhajují. Oxford’s Jenner Institute spolupracující s mezinárodní farmaceutickou společnosti AstraZeneca na vývoji zmíněné „oxfordské vakcíny“ dokonce vyjádřil podle Rohriga zájem tuto metodu do konce roku využít. 

Organizace 1 Day Sooner zveřejnila 15. července otevřený dopis americkému Národnímu institutu zdraví (NIH), ve kterém žádá o implementaci tohoto postupu. Dopis podepsalo mimo stovky akademiků i 15 laureátů Nobelovy ceny. Obecně je však postoj převážně negativní.

Americký lékař a imunolog Anthony Fauci, který je součástí Národního institutu zdraví a zároveň je lídrem pracovní skupiny „White House Coronavirus Task Force“, která koordinuje a dohlíží na americkou agendu ohledně koronaviru, tuto metodu označuje jako eticky neospravedlnitelnou a podle serveru CNN nemá v úmyslu ji použít. Kritici soustavně upozorňují na zdravotní rizika, kterým jsou dobrovolníci vystaveni, dále i na nebezpečí nechtěného rozšíření nemoci.

Etické dilema

Debata o legitimitě metody probíhá v odborných kruzích již dekády. Týká se především etických otázek. Jak velkému nebezpečí dovolíme jednotlivci se vystavit za účelem dobra pro společnost? Máme člověku umožnit ohrožovat vlastní život proto, že by jeho oběť mohla v budoucnu jiné životy zachránit?

Na tyto otázky se snaží odpovídat bioetici, lékaři a filosofové. Často užívají tzv. „analýzu nákladů a přínosů“ (Cost-benefit analysis). Mnoho odborníků se domnívá, že pokud je subjekt testování dobře informován, svobodně se přihlásil, jsou zajištěny bezpečné podmínky a přínosy do značné míry převyšují náklady, měla by být metoda povolena. Mimo etické otázky se řeší i podmínky pro praktickou realizaci tohoto postupu. Jednoznačné odpovědi zatím neexistují; stejně tak shoda na tom, zda je metoda vhodná pro konkrétní testování vakcín na covid-19.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat