Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
1. října 2014 11:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Doněck pod palbou: střely zabíjely na stanici autobusu i ve škole

Ostřelování Doněcka pokračuje. Město je pod palbou bez ohledu na klid zbraní,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostřelování Doněcka pokračuje. Město je pod palbou bez ohledu na klid zbraní,... | foto: Reuters

KYJEV Střela vypálená z raketometu zabila ráno na stanici městské hromadné dopravy v Doněcku osm lidí. Linkový mikrobus, který ve stanici stál, zcela shořel. Další incident se odehrál v jedné z místních škol, kam dopadl granát a usmrtil dvě osoby. Ukrajinská armáda mezitím vyjednává s povstalci o výměně některých území. Spekuluje se, že předmětem výměny se má stát mezinárodní letiště v Doněcku, které je už řadu týdnů vystaveno útokům vzbouřenců.

Exploze na autobusové stanici byla ohlášena z Kyjevské třídy na severozápadě města nedaleko od doněckého letiště. Lidé v okamžiku výbuchu nastupovali do mikrobusu, který ve stanici stál. Ruská agentura TASS ve zprávě z Doněcku obvinila z útoku jednotky ukrajinské armády. Vůz po zásahu zcela shořel.

Krátce předtím zasáhl dělostřelecký granát jednu z doněckých škol, kde zahynuli dva lidé. Podle agentury Unian nešlo o žáky ani učitele, ale o náhodné kolemjdoucí. Povstalci v informaci o incidentu uvedli, že granát byl odpálen z pozic kontrolovaných ukrajinskou armádou. V doněckých školách dnes začal školní rok, zahájení výuky bylo z obvyklého zářijového termínu odloženo kvůli pokračujícím bojům.

Hasiči v Doněcku bojují s ohněm v domě, který se stal terčem ostřelování.
V Doněcku se stále bojuje - navzdory příměří. Na snímku kontrolní stanoviště...
Výměna zajatců v Doněcku.
Výbuch v Doněcku.

Výměna území

Letiště v největším východoukrajinském městě je jediným obranným postem, který se vládním jednotkám v Doněcku podařilo udržet. Navzdory příměří vyhlášenému 5. září je areál letiště prakticky denně vystaven dělostřeleckým, raketovým a minometným útokům separatistů a armáda ho drží za cenu nemalých obětí. Povstalci považují doněcké letiště za klíčový strategický prostor, bez jehož ovládnutí není fungování jejich "lidové republiky" možné.

"Jednání o výměně letiště skutečně běží. Výměna se bude týkat území těsně přiléhajících k Doněcku. Jde o velká území," řekl doněcký gubernátor Serhij Taruta bez dalších podrobností ukrajinské agentuře Unian.

PSALI JSME:

Letiště za Novoazovsk?

Ukrajinský tisk v minulých dnech spekuloval, že armádní velení chce letiště v Doněcku vyměnit za přístav Novoazovsk, který vzbouřenci obsadili při ofenzivě koncem srpna. Novoazovsk, který leží na březích Azovského moře, je branou k významnému přístavu Mariupolu, který je pod kontrolou Kyjeva.

Taruta ale takový scénář výslovně popřel. "O Novoazovsku se bohužel nejedná, zatím zůstává okupovaným městem," řekl gubernátor.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.