25. března 2017 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dostanete tisíc eur, když dobrovolně odejdete, nabízí Rakousko žadatelům o azyl

Dobrovolníci rozdávají v Rakousku banány. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dobrovolníci rozdávají v Rakousku banány. | foto: Reuters

VÍDEŇ/PRAHA Rakouské úřady rozhodly, že zdvojnásobí obnosy peněz, které dostanou migranti, pokud se sami od sebe vrátí do svých domovských zemí. Chtějí tím urychlit plánovaný návrat do vlasti 50 tisíc žadatelů o azyl.

Podle rakouského ministra vnitra Wolfganga Sobotky bude přistěhovalcům nabídnuto tisíc eur (asi 27 tisíc korun), pokud se rozhodnou odejít. Tato nabídka čeká na první tisícovku lidí, kteří se k návratu do své země dobrovolně odhodlají, informuje britský The Independent.

Tento systém podle ministra vznikl i ve spolupráci s neziskovými organizacemi na podporu uprchlíků. Zacílen je na ty jedince, u kterých je nepravděpodobné, že by se do roku 2019 mohli stát adepty na zisk alespoň přechodného pobytu v Rakousku.

Mezi ty, kteří mohou získat nabízený finanční obnos, se kvalifikují všichni uprchlíci, jejichž status byl ještě 15. března pořád nejasný. Druhou podmínkou je, aby pocházeli z mimoevropských států subsaharské Afriky, Afghánistánu, Íránu či Iráku. Rakouské úřady budou také ověřovat, jestli jsou ve finanční nouzi.

„Výhodou dobrovolných odchodů je, že jsou méně traumatizující. Umožňují lidem také lepší reintegraci v zemi původu,“ řekl agentuře AFP Bernd Wachter z Caritas Austria, katolické humanitární organizace, která se stará o uprchlíky.

Od roku 2015 v Rakousku o azyl požádalo více než 130 tisíc lidí. Minulý rok stát opustilo celkem asi 10 700 uprchlíků, z čehož zhruba 5 800 se pro krok rozhodlo samo. Limit pro počet žadatelů v roce 2017 rakouská vláda stanovila na 35 tisíc.

fasJakub Fajnor

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz