15. listopadu 2017 19:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Drama odsouzeného vraha nekončí. Lékaři v Ohiu nenašli vhodnou žílu pro smrtící injekci

Odsouzený vrah Alva Campbell na nedatovaném snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odsouzený vrah Alva Campbell na nedatovaném snímku. | foto: Reuters

WASHINGTON Pod dohledem amerických médií ve státě Ohio vrcholí hororový příběh těžce nemocného odsouzence na smrt. Osud devětašedesátiletého Alvy Campbella pronikl v minulých dnech do amerického zpravodajství kvůli návrhu lékařů na speciální proceduru, která by odsouzenci usnadnila při popravě dýchat.

Campbell jako celoživotní těžký kuřák trpí obstrukční plicní chorobou, čtyřikrát denně je prý odkázán na pomoc plicní ventilace. Špatně se pohybuje, podle advokátů má zřejmě rakovinu plic a na těle vývod po těžké operaci střev.

K nejvyššímu trestu byl odsouzen za vraždu osmnáctiletého mladíka v roce 1997, popraven injekcí měl být ve středu po několikerém neúspěšném odvolání a žádosti o milost.

Mluvčí věznice v ohijském Lucasvillu JoEllen Smithová novinářům řekla, že vězeňská služba přihlíží ke zdravotním problémům odsouzence a snaží se podniknout „náležitá opatření“. Lékaři doporučili, aby při popravě měl odsouzený pod hlavou polštář, který mu usnadní dýchání. Požadavku bylo podle dnešních informací vyhověno.

Campbell ale zatím popraven nebyl. Vězeňská správa oznámila, že bude postupovat „zvlášť obezřetně a pečlivě“ a nehodlá věc „uspěchat“. Úkon byl nakonec po půlhodině od zahájení odvolán, protože lékařům se nepodařilo nalézt vhodnou žílu, do které by Campbellovi mohli injekcí vpravit smrtící koktejl. Podle agentury AP to bylo teprve potřetí, kdy byla poprava v USA zrušena po zahájení osudných procedur.

Dav novinářů očekávajících zprávu o popravě lucasvillská věznice bez vysvětlení vykázala. Kdy a zda se uskuteční další pokus o ukončení recidivistova života, není podle agentury AP známo. Velitel věznice oznámil, že datum bude určeno později, odsouzený se vrátil do cely.

Campbell měl být před dvaceti lety souzen za ozbrojené přepadení, ale simuloval ochrnutí a při transportu na vozíku přemohl hlídku a zmocnil se její zbraně. Zastavil pak vůz osmnáctiletého Charlese Dialse, dvakrát ho střelil do hlavy a s autem ujel. V dětství byl Campbell vystaven mučení, bití a sexuálnímu zneužívání.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz