4. prosince 2013 10:37, aktualizováno  11:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Drogy? Kdepak, hájí se před soudem Krejčíř. Prokuratura mu nevěří

Radovan Krejčíř u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Krejčíř u soudu | foto: Reuters

JOHANNESBURG Za mírnějších bezpečnostních opatření než při předchozích dvou přelíčeních začal ve středu soud v jihoafrickém Johannesburgu projednávat odročenou žádost českého podnikatele Radovana Krejčíře a třech spoluobviněných Jihoafričanů o propuštění z vazby na kauci.

Všichni tři muži jsou obviněni z pokusu o vraždu a z únosu bratra údajného Krejčířova drogového kurýra. Podnikatel nabídl za své propuštění kauci 50.000 randů (100.000 Kč); prokuratura ho ale chce ponechat ve vazbě, protože se obává, že by jinak ze země uprchl.

V novém místopřísežném prohlášení, které u soudu přečetl podnikatelův advokát, označil Krejčíř obvinění vůči své osobě za pouhou spekulaci. O ničem z toho prý nevěděl. Popřel, že by se podílel na pašování 25 kilogramů pervitinu za 24 milionů randů (48 milionů Kč), z čehož jej podezírá obžaloba. "Nejsem žádný obchodník s drogami," prohlásil.

Zopakoval také, že po případném propuštění z vazby z Jihoafrické republiky neuteče, čehož se prokuratura obává. Připomněl přitom i své dřívější puštění na kauci v JAR, po němž v zemi zůstal.

LIDOVKY.CZ K PŘÍPADU KREJČÍŘ

Magistrátní soud ve čtvrti Palm Ridge policie i ve středu obehnala zátarasy, přes něž však volně pouštěla všechny zájemce o účast na soudním jednání. Neplatila už ani žádná omezení pro práci novinářů, kterým při předchozích stáních soud bránil v budově natáčet a fotografovat. Během jednoho z jednacích dnů novináři dokonce nemohli používat ani mobilní telefony a počítače. Všichni účastníci středečního stání museli nicméně absolvovat důkladné osobní prohlídky.

Únos, mučení a zastrašování

Jihoafrická policie zadržela Krejčíře a jeho údajného blízkého spolupracovníka Desaie Lupondoa předminulý týden a o několik dní později v cele skončili také dva příslušníci speciální jihoafrické policejní jednotky pro boj s organizovaným zločinem Samuel Maropeng a Jeff Nthoroane. Všechny státní zástupce viní z červnového únosu bratra drogového kurýra, který měl prý pro Krejčíře dostat do Austrálie 25 kilogramů pervitinu za 24 milionů randů (48 milionů Kč). Drogy však do místa určení nedorazily a kurýr zmizel.

VÍCE ZDE:

Čtveřice obviněných chtěla podle vyšetřovatelů nejprve únosem a mučením jeho bratra získat informace, kde se hledaný muž nachází. Krejčíř údajně také navrhl zadržovaného zabít, aby tak nezvěstného kurýra vylákal na bratrův pohřeb. Z vraždy ale posléze sešlo a zbitého muže vyhodili z vozu za Johannesburgem. Podle jihoafrického tisku Krejčíř se svými společníky navíc zastrašoval svědky, mimo jiné tím, že jim nechal otrávit psy. 

KREJČÍŘ V JAR

  • Krejčíř žije v JAR od roku 2007 a jihoafrická média jeho osobu spojují s řadou zločinů. U soudu mu ale žádný z nich prokuratura neprokázala.
  • Česko, odkud Krejčíř utekl v roce 2005 při domovní prohlídce, usiluje o podnikatelovo vydání, jihoafrické úřady ale ve věci dosud nerozhodly.
  • V JAR požádal Krejčíř o azyl, ve vlasti byl mezitím pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

Prokuratura Krejčířovi nevěří

Obvinění v pondělí svou vinu popřeli a požádali soud o propuštění na kauci. Krejčíř slíbil, že ze země neodjede, a odmítl i spekulace, že se tak chystal učinit před svým zatčením. Prokuratura mu ale nevěří. Podle ní hrozí jeho útěk, a navíc by prý Krejčíř mohl zastrašovat svědky. Někteří z nich údajně už nyní dostali výhrůžky smrtí.

Soud se má nejprve ještě věnovat případům Krejčířových spoluobviněných a teprve poté by se měl vyjádřit k žádostem všech o propuštění z vazby. Minulý týden soudce povolil převézt Krejčíře do nemocnice kvůli údajným vážným zdravotním problémům českého podnikatele. Krejčíř podle reportérky jihoafrického serveru eNCA působí méně uvolněně než při pondělním stání. Stejně jako před dvěma dny jsou i dnes v soudní síni jeho manželka a syn.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz