Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Druhá debata mezi Trumpem a Bidenem měla být jen virtuální, současný prezident účast odmítl

Svět

  14:16aktualizováno  21:59
Washington - Americký prezident Donald Trump prohlásil, že je pro něj nepřijatelná virtuální televizní debata s jeho demokratickým rivalem v boji o Bílý dům Joem Bidenem a že se takové akce nezúčastní. Byla by to prý ztráta času.

Donald Trump a Joe Biden. foto: Reprofoto

To, že se oba politici za týden nebudou moci střetnout před televizními kamerami tváří v tvář, oznámili organizátoři prezidentských debat. Kandidáti ihned nedokázali nalézt kompromis ohledně případného dalšího střetu.

S plánem na změnu formátu přišli organizátoři za situace, kdy jsou americký prezident a řada lidí z jeho okolí v izolaci kvůli pozitivním testům na koronavirus. Komise pro prezidentské debaty (CPD) oznámila, že Biden a Trump se v pořadí druhého duelu ze tří zúčastní „každý na jiném místě“. Debata naplánovaná na příští čtvrtek se měla původně konat ve floridském Miami.

„Na virtuální debatu nepůjdu,“ reagoval Trump v rozhovoru s televizí Fox Business. „Nebudu ztrácet čas virtuální debatou. To není to, o čem debaty jsou, sedět za počítačem a debatovat. Je to směšné. A pak vás odstřihnou, kdykoli se jim zachce,“ pokračoval Trump v interview konaném po telefonu. Šéf jeho volebního štábu Bill Stepien, který měl také pozitivní test na virus SARS-CoV-2, poté oznámil, že „místo toho uspořádáme mítink“.

CPD uvedla, že pro dálkový duel se rozhodla „s cílem ochránit zdraví a bezpečí všech zúčastněných“. U Trumpa podle oficiálních informací test prokázal koronavirovou infekci před týdnem, desítky hodin po první televizní debatě s Bidenem. Demokratický kandidát se podle všeho nenakazil, na rozdíl od mnoha lidí, kteří byli s Trumpem minulý týden v kontaktu.

Bidenův tým tento týden uváděl, že druhá debata je v původním formátu možná jen v případě souhlasu zdravotnických expertů, a čtvrteční oznámení CPD v bezprostřední reakci přivítal. Biden později postup Trumpova tábora komentoval tak, že jej nelze brát jako definitivní.

„Nevíme, co prezident udělá. Mění názor každou sekundu. (...) Myslím, že se budu řídit doporučeními komise. Jestliže on odejde a udělá si mítink, pak nevím, co budu dělat,“ řekl bývalý viceprezident novinářům. Televize ABC News ovšem později informovala, že Biden hodlá večer 15. října v jejím vysílání odpovídat na dotazy voličů.

Příští čtvrtek tedy zřejmě žádný duel neproběhne, přičemž nebylo jasné, zda letošní kampaň neskončí pouze s jedinou prezidentskou debatou. Bidenův tým po Trumpově odmítnutí dálkového formátu navrhl přesun druhého setkání na 22. říjen, což je původní termín třetího duelu. Druhá strana reagovala souhlasně, ovšem s podmínkou, aby se konala i třetí debata, a to 29. října. To Bidenův tábor odmítl, píše agentura AP. CPD by nyní měla předložit konečné stanovisko, načež budou moci oba kandidáti učinit vlastní rozhodnutí ohledně účasti.

Zda je Trump po koronavirové infekci stále nakažlivý, nelze s jistotou tvrdit. Poradci v Bílém domě nicméně v souvislosti s jeho pondělním návratem z nemocnice dostali instrukce, aby na schůzky s prezidentem chodili v ochranném vybavení včetně rukavic a pláště.

Problémy s covidem-19 Trumpa donutily k izolaci v čase vrcholící předvolební kampaně, která se pro něj podle čerstvých průzkumů preferencí nevyvíjí vůbec dobře. Hlavním termínem prezidentských a dalších voleb je 3. listopad, možnost předčasného hlasování ale už napříč Spojenými státy využily miliony lidí.Trump ve čtvrtek prohlásil, že podle svého názoru už není nakažlivý vůbec. Stepien zase v prohlášení tvrdí, že Trump by v termínu druhé debaty měl za sebou „vícero negativních testů“ na koronavirus. O jaké informace se toto tvrzení opírá, není jasné. Američtí novináři podotýkají, že Bílý dům stále odmítá sdělit, kdy měl prezident naposledy negativní test.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat