Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DVD, PlayStation, tělocvična. Breivik si u soudu stěžuje na nelidské podmínky

Svět

  10:11
Před soud v Norsku předstoupil se svou tříhodinovou výpovědí norský terorista Anders Behring Breivik, který kvůli podmínkám svého věznění žaluje stát za porušování lidských práv. Pravicový extremista, který si odpykává jednadvacetiletý trest vězení za zabití 77 lidí při útocích z roku 2011, si dnes odpustil nacistický pozdrav, s nímž předstoupil před soud v úterý, kdy ho pak předsedkyně soudu požádala, aby už hajlování neopakoval.

Masový vrah Andreas Breivik se před soudem uvedl nacistickým pozdravem. foto: Reuters

Breivikův obhájce Öystein Storrvik ve své úterní úvodní řeči prohlásil, že trest jeho klienta je horší než trest smrti. Breivik si stěžuje mimo jiné na používání pout, omezování korespondence, pravidelné osobní prohlídky či izolaci od ostatních trestanců.

Advokát vlády Marius Emberland zdůvodnil velmi přísná opatření tím, že Breivik zůstává nadále nebezpečným. „Doposud nedal najevo jedinou známku lítosti za své činy. Breivik je velmi nebezpečný muž,“ řekl Emberland.

Podle prokuratury jsou podmínky Breivikova věznění důstojné a zcela v souladu s evropskou Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod. Breivik si stěžuje, že norský stát tuto úmluvu v jeho případě porušuje.

Breivik může v káznici využívat tři místnosti - jednu ke spaní, druhou ke studiu a třetí ke cvičení. V cele má k dispozici televizi s DVD přehrávačem, PlayStation, počítač, ale nikoli přístup na internet. K dispozici má i noviny, časopisy a knihy. Ke cvičení může využívat také vězeňský dvůr. Úřady rovněž Breivikovi nedávno povolily zahájit korespondenčně studium mezinárodních vztahů na univerzitě v Oslu, s tím ale podle svého obhájce skončil kvůli špatnému psychickému stavu.

Sám si vaří i pere. Může i volat přítelkyni

Podle norského deníku Verdens Gang mohl Breivik také například hlasovat v minulých parlamentních volbách. Má dovoleno vařit si vlastní jídlo a prát si prádlo. Dostal nabídku, že by mohl hrát florbal se zaměstnanci vězení a šachy s dobrovolníky. Tyto návrhy odmítl, naopak ale požádal o herní konzoli, čemuž vězeňské úřady vyhověly. Jistou dobu vedl telefonní rozhovory s „přítelkyní“. Kromě vězeňských zaměstnanců může hovořit například s knězem.

Úřady cenzurují Breivikovu korespondenci, protože se obávají, že by mohl šířit extremistickou ideologii a získávat nové stoupence. Podle deníku Verdens Gang se od roku 2012 jednalo o zhruba 4000 dopisů, které chtěl Breivik poslat či přijmout, přičemž zabaveno jich bylo 600.

Soud se koná v tělocvičně ve věznici Skien, kde je Breivik zavřen. Proces by měl trvat do pátku a dnešní Breivikovu výpověď nesmí přenášet televize. Verdikt má padnout zhruba za měsíc.

Breivik na konci července 2011 ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, která připravila o život osm lidí. Krátce nato postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya.

Na veřejnosti se objevuje poprvé od procesu v roce 2012, kdy ho soud za terorismus poslal na 21 let do vězení. To je nejvyšší jednorázový trest, který je v Norsku možné uložit, lze ho ale opakovaně prodlužovat de facto až na doživotí.

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...