Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Egyptský prezident chce lepší vztah s Íránem. Izraelci se bojí

Svět

  11:09
JERUZALÉM - Nový egyptský prezident Muhammad Mursí chce rozšířit vztahy Egypta s Íránem. V rozhovoru pro íránskou agenturu Fars řekl, že jeho cílem je vytvořit lepší rovnováhu v oblasti. Izraelský tisk na zprávu o vyhlášení islamisty Mursího vítězem voleb reagoval téměř bez výjimky s obavami.

Muhammad Mursí foto: Reuters

Deník Jediot Achronot komentář nazval Tma v Egyptě s reminiscencí na biblické rány egyptské.

"Izrael se obává toho, že se v Egyptě dostane k moci extremistický islám," tvrdí komentátorka Semadar Perryová. Hovoří o "nebezpečném vítězství" a připomíná, že Mursí v minulosti vedl skupinu, která hovořila o "válce proti tomu sionistickému podniku (Izraeli)". Perryová rovněž upozorňuje na to, že palestinské radikální hnutí Hamas je součástí Muslimského bratrstva, za něž Mursí kandidoval.

Její kolega a odborník na vojenství Alex Fishman se domnívá, že Izrael musí "změnit postoj a připravit se na všechny možnosti", protože se nedá vyloučit, že nové egyptské vedení bude zpochybňovat mírovou smlouvu s Izraelem a možná také ekonomické dohody.

ČTĚTE TAKÉ:

Deník Maariv tuto záležitost shrnuje pod titulkem: "Obavy se staly skutečností: V Egyptě je u moci Muslimské bratrstvo. Mírová dohoda zpochybněna." Vojenský komentátor deníku The Jerusalem Post Jaakov Kac si myslí, že v nejbližší době se ve vztazích s Egyptem nic nezmění, protože Mursí bude muset řešit přednostně jiné věci než brojit proti Izraeli.

Domnívá se ale, že příchod Muslimského bratrstva přinese větší teroristická rizika na Sinajském poloostrově. Mursí ve svém prvním projevu Egypťany vyzval, aby ho neposlechli v případě, že on sám "nebude poslušen Boha". Snažil se oslovit všechny složky společnosti včetně armády a také policie, která za minulého režimu zatýkala členy bratrstva. Podle egyptského tisku Mursí chystá velké změny právě v policii a chce odstavit lidi odpovědné za pronásledování bratrstva.

Írán: Úžasný výhled pro demokracii

Jak uvádí stanice BBC, Mursího vítězství bude ranou pro mnohé blízkovýchodní královské rody, které se snaží tlumit politický islám ve svých zemích. Hned loni po revolučních událostech, které svrhly bývalého egyptského prezidenta Husního Mubaraka, se ozval Teherán s přáním zlepšit vztahy s Káhirou. Mursí pro agenturu Fars řekl, že má zájem o vylepšení vztahů s Teheránem. "Vytvoří to rovnováhu v oblasti, a to je součást mého programu," prohlásil. Írán Mursího vítězství nad generálem Ahmadem Šafíkem považuje za "úžasný výhled pro demokracii".

Egypt s Íránem jsou jedny z nejvlivnějších blízkovýchodních států. Jejich vztahy jsou ale chladné od islámské revoluce v Íránu v roce 1979 a od uzavření egyptsko-izraelské mírové smlouvy v témže roce. Většina západních států Mursímu ke zvolení blahopřála, avšak většina z nich si také přeje, aby Egypt zůstal regionální mírovou záštitou. Ruský prezident Vladimir Putin v blahopřání hovořil o rozvoji příští spolupráce.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat