Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropská komise dostala vysvětlení k poskytování voucherů místo peněz za zrušené dovolené. Zváží postihy

Svět

  15:39
Brusel - Evropská komise dostala od deseti zemí včetně Česka odpovědi na vytýkací dopisy k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Brusel bude nyní vysvětlení členských zemí analyzovat, než sáhne k případným postihům. Novinářům to v pátek sdělil mluvčí komise, podle něhož Brusel i přes výjimečnou situaci hodlá zaručit zákazníkům cestovních kanceláří či aerolinek právo na vrácení peněz.

Evropská komise (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Evropské státy se snaží usnadnit situaci společnostem zasaženým koronavirovými omezeními. Téměř polovina unijních zemí přijala či chystá normy umožňující firmám v cestovním ruchu, aby místo vracení peněz dočasně nabízely lidem poukazy. Směrnice EU však lidem zajišťuje právo na to, aby do dvou týdnů získali za zrušené zájezdy zpět hotovost. EK proto rozeslala v polovině května 13 státům, u nichž podle ní hrozilo porušení těchto pravidel, dopisy se žádostí o vysvětlení.

Podle mluvčího Christiana Wiganda k pátku obdržel Brusel desítku odpovědí, které nyní analyzuje. „Komise nebude váhat sáhnout k nutné akci, aby zajistila plné dodržování unijních norem a ochránila práva klientů,“ sdělil mluvčí, podle něhož zbylé státy ještě odpovědi chystají.

EK v květnových doporučeních týkajících se letní turistické sezóny vyzvala společnosti, aby poskytovaly zákazníkům vouchery za výhodných podmínek, které by je motivovaly k jejich využití, ale právo na vrácení peněz lidem komise ponechala.

Mezi kritizovanými zeměmi byla vedle Česka například Francie, Belgie, Nizozemsko, Chorvatsko nebo Estonsko. Zástupci vlád Česka či Belgie již dali najevo, že chtějí Brusel přesvědčit, aby poskytování poukazů místo hotovosti dočasně umožnil s tím, že lidé po určité době dostanou peníze, pokud vouchery nevyužijí. Podle Wiganda je komise se všemi zeměmi v kontaktu. Na dotaz, zda nebude EK hledat vzhledem k výjimečnosti situace kompromisní řešení, Wigand neodpověděl. Jasné není ani to, jak dlouho bude EK odpovědi analyzovat.

Pokud Brusel dospěje k závěru, že nějaká země právo EU porušuje, může zahájit oficiální řízení, které teoreticky může skončit udělením pokuty.

Autor:

Mohlo by vás zajímat