15. dubna 2017 11:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Erdogan vyloučil vydání zadržovaného novináře Yücela do Německa

Recep Tayyip Erdogan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Recep Tayyip Erdogan. | foto: Reuters

ANKARA Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyloučil propuštění novináře Denize Yücela z vazby, i když o to požádala německá kancléřka Angela Merkelová. Yücel, který se narodil v Německu v rodině tureckého přistěhovalce, je v Turecku obviněn ze šíření propagandy ve prospěch teroristické organizace a z podněcování nepokojů. Novinář obvinění popírá. Pracoval pro německý i turecký tisk a zadržen byl před dvěma měsíci.

Erdogan žurnalistu v pátek označil za „teroristického agenta“. Prohlásil, že ho Merkelová požádala, aby Turecko vydalo Yücela Německu, ale Erdogan prý její žádost zamítl. Řekl, že novinář bude souzen tureckým soudem, který je schopen zajistit spravedlivý proces.

Podle Erdogana nejsou pochyby o tom, že Yücel má kontakty se Stranou kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara označuje za teroristickou. „Tato osoba je určitě teroristický agent, ne všichni novináři jsou nevinní. Proti těm, kdo působí jako agentu a ohrožují mou zemi z Kandílu, uděláme v rámci zákona vše, co je nezbytné,“ řekl Erdogan s poukazem na místo v severním Iráku, kde má PKK základnu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na jednom z posledních mítinků před...
Turecký prezident Recep Tayyıp Erdoğan před davem příznivců v...

Yücel byl zadržen, když zveřejnil informaci o mailech ministra energetiky a Erdoganova zetě Berata Ablayraka.

V Turecku vrcholí kampaň před nedělním referendem o ústavních změnách. Turecko se kvůli ní dostalo do sporu s několika evropskými zeměmi, mezi nimiž je Německo, které nepovolily tureckým politikům vést kampaň mezi tureckou menšinou v Evropě.

Ankara je kritizovaná za čistky, které provádí mezi občany od loňského nezdařeného puče. V žalářích skončilo přes 40 000 osob, více než 100 000 lidí přišlo o práci nebo bylo suspendováno. Mezi zadrženými jsou desítky novinářů.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?