16. dubna 2017 15:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Turecku zemřeli tři lidé při násilí spojeném s probíhajícím referendem

Turecké referendum | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecké referendum | foto: ČTK

ANKARA V Turecku, kde se hlasuje v referendu o zásadní ústavní změně, od sobotního večera zemřeli při násilnostech tři lidé. Agentura Anadolu oznámila, že dva z nich přišli o život při rodinné hádce. Další při útoku členů Strany kurdských pracujících (PKK) na východě země.

V provincii Van napadli ozbrojenci vůz, který patřil organizátorům kampaně vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Útočníci byli vybaveni zbraněmi s dlouhou hlavní a začali střílet na auto s oblastním vůdcem AKP Ibrahimem Vanlim. O život přišel Vanliho synovec, který byl strážce a jel za kolonou. Po vinících se pátrá.

Turecký prezident Erdogan s malou Turkyní.
Turecké referendum

V neděli byl také ohlášen incident z jihovýchodní provincie Diyarbakir. Na dvoře vesnické školy, kde se hlasovalo, byli lidé svědky hádky mezi dvěma rodinami. Podle agentury Dogan byly příčinou „odlišné politické názory“. Do incidentu je zapletený syn starosty vesnice Mehmet Yildiz, který byl stejně jako jeho bratr zatčen. Při hádce se střílelo a dva lidé zemřeli.

V Turecku se v neděli hlasuje o navržených změnách ústavy, které mají zásadním způsobem rozšířit pravomoci prezidenta. Země je ale názorově rozdělená a očekává se velmi těsný výsledek se slabou převahou hlasů pro reformu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz