Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

EU podporuje venezuelskou opozici, ale ne Guaidóa prezidentem. Chce svobodné volby

Svět

  18:25
Caracas/Brusel - Řada evropských zemí i představitelé Evropské komise (EK) ve čtvrtek podpořili venezuelskou opozici a jí ovládaný parlament. Vyzvali také k novým volbám v této jihoamerické zemi. Výslovně ale neuznali šéfa parlamentu Juana Guaidóa úřadujícím prezidentem, jak to už ve středu udělaly Spojené státy a mnoho amerických zemí.

Šéf venezuelské opozice Juan Guaidó se prohlásil prezidentem země. foto: ČTK/AP

Naopak Turecko, Sýrie, Rusko, Čína a Írán uznání Guaidóa hlavou Venezuely kritizovaly a vyjádřily podporu autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi. Ruský prezident Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru s Madurem vyslovil podporu „legálním úřadům Venezuely“ a dodal, že podporuje mírové řešení venezuelských vnitřních rozporů.

„Stojíme za demokratickými silami v zemi a podporujeme tamní parlament, rádi bychom politický proces, který by vedl k volbám,“ řekla ve čtvrtek novinářům mluvčí Evropské komise. Na odpovědi novinářů, proč EU neuzná Guaidóa úřadujícím prezidentem, reagovala podle agentury Reuters vyhýbavě. Guaidó se prohlásil úřadující hlavou státu při středečních masových protivládních demonstracích poté, co už minulý týden parlament neuznal legitimitu nového Madurova mandátu. Protesty si podle nevládních organizací vyžádaly nejméně 16 obětí.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt ve čtvrtek prohlásil, že Nicolás Maduro „není legitimním vůdcem Venezuely“. Jeho americký protějšek Mike Pompeo vyzval Organizaci amerických států (OAS), aby uznala Guaidóa „prozatímním prezidentem Venezuely“. Varoval také „nelegitimní režim“ Nicoláse Madura před jakýmkoli rozhodnutím použít sílu k potlačení mírového demokratického přerodu země.

‚Maduro nemůže ignorovat vůli lidu‘

„Prezidentské volby ve Venezuele v roce 2018 nebyly svobodné... plně podporujeme demokraticky zvolené Národní shromáždění s Juanem Guaidóem v jeho čele,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí britské premiérky Theresy Mayové. Také francouzský prezident Emmanuel Macron zopakoval, že Madurovo zvolení v roce 2018 nebylo legitimní. Na Twitteru Macron také španělsky a francouzsky ocenil „statečnost Venezuelanů, kteří požadují svobodu“.

Portugalský ministr zahraničí Augusto Santos Silva Madurovi vzkázal, že „musí pochopit, že jeho čas se naplnil“. Agentuře LUSA také řekl, že Maduro nemůže „ignorovat vůli lidu“.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres ve čtvrtek vyzval k dialogu a zamezení eskalace konfliktu, což by podle něj byla „katastrofa“ pro Venezuelany i pro ostatní obyvatele regionu.

Sýrie, Rusko a Čína ve čtvrtek Madurův režim podpořily a uznání Guaidóa prezidentem ze strany USA označily za „vměšování do vnitřních záležitostí Venezuely“. Syrské a ruské ministerstvo zahraničí ve svých prohlášeních také uvedly, že USA „porušily principy mezinárodního práva“.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že Turecko je „proti převratům, ať už se dějí kdekoli“. Nespecifikoval přitom Venezuelu, kde středeční události za převrat organizovaný z USA označil Maduro. Už dříve ale Erdogan podle svého mluvčího v telefonátu Madurovi vyjádřil podporu a označil ho za „bratra“.

Pětatřicetiletého šéfa venezuelského parlamentu Guaidóa uznaly už ve středu za úřadujícího prezidenta kromě USA mimo jiné Kanada, Argentina, Guatemala, Kolumbie, Brazílie, Paraguay, Peru, Ekvádor, Kostarika nebo Chile. Nepřipojilo se k nim Mexiko, jehož levicová vláda „chce udržovat přátelské vztahy se všemi zeměmi“. Výslovnou podporu Madurovi vyjádřily levicové vlády Bolívie, Kuby či Nikaraguy.

Autor: