Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po válce v Česku zavraždili miliony lidí, znělo europarlamentem

Svět

  10:09aktualizováno  13:34
PRAHA - Nemůžeme v EU akceptovat stát, který se nepřizná ke své historické vině, prohlásil o České republice rakouský europoslanec Ewald Stadler po hlasování o české výjimce z lisabonské smlouvy.

Evropská unie (ilustrační foto) foto: Reuters

Evropský parlament ve středu hlasoval o negativním stanovisku k přijetí výjimky z lisabonské smlouvy. V roce 2009 si ji vymohl tehdejší prezident Václav Klaus kvůli obavám, že by mohlo dojít k prolomení tzv. Benešových dekretů a odsunutí sudetští Němci by si nárokovali majetek v Česku. Právní experti takové riziko většinou vylučují.

"Hlasoval jsem pro tuto zprávu, protože je to nástroj, který by mohl vést k tomu, že se Česká republika možná nebude snažit mít neustále nějaké výjimky," zdůvodnil europoslanec Stadler, proč dal hlas návrhu, který doporučuje českou výjimku zamítnout.

K TÉMATU:

"Česká republika se bohužel dostala do Evropské unie, přestože platily Benešovy dekrety. Znamenají porušování lidských práv a nyní se zdá, že Česká republika odmítá vše, co by se mohlo odsunutých občanů týkat," prohlásil kriticky Stadler.

Vyjádření Václava Klause:

"Evropský parlament nám nepřeje a opět to rozhodnutí mě nijak nepřekvapilo. Já přesto doufám, že role Evropského parlamentu je pořád ještě mizivá, stejně jako celá demokracie v Evropské unii je mizivě zastoupena, takže myslím, že stejně budou rozhodovat jiní lidé a bude rozhodovat Evropská rada a Evropská komise. Takže počkejme si na konečný výsledek," řekl Klaus

Poválečnou historii v Československu vylíčil před europoslanci extrémně dramaticky. "Musíme se podívat na vše, co se v České republice dělo po válce. Jedná se o miliony zavražděných lidí a miliony odsunutých lidí. Něco takového nemůžeme akceptovat. Nemůžeme v EU akceptovat stát, který se nepřizná ke své historické vině," uvedl rakouský europoslanec.  

"Uvědomme si, že lidé, kteří byli vyhnáni, 800 let přispívali k blahobytu České republiky," dodal závěrem svého vystoupení Stadler.

Malé strašidlo

Nejvyšší představitel sudetských Němců a zároveň europoslanec Bernd Posselt hovořil smířlivěji, avšak i on se přidal k doporučení členským státům EU, aby se výjimkou k lisabonské smlouvě nezabývaly.

Nejvyšší představitel vysídlených sudetských Němců Bernd Posselt.

"Otfried Preußler, velký sudetoněmecký spisovatel, napsal dílo, které se jmenuje Malé strašidlo. Tímto strašidlem je nyní ustanovení pana Klause. Pan Klaus byl proti lisabonské smlouvě a kvůli tomu došlo ke zneužití situace odsunutých Němců, kteří jsou nyní neprávem v postavení, které není akceptovatelné," uvedl Posselt.

K TÉMATU:

Připomněl víkendové setkání sudetských Němců, kteří pochválili premiéra Petra Nečase za jeho únorový projev v Mnichově. V něm opětovně vyjádřil lítost Čechů za příkoří způsobená sudetským Němcům při vysídlení po druhé světové válce. "I z tohoto setkání jsou signály, že se strašidlo pomalu vytrácí. Lidská práva musí platit pro všechny a bez výjimky," dodal Posselt.

'EU by měla dostát slovu'

Hlasování v evropském parlamentu o výjimce je pouze doporučením Evropské radě. Teprve ta závazně rozhodne, zda bude do lisabonské smlouvy začleněna.

Česká europoslankyně Andrea Češková (ODS) doufá, že Rada výjimkou odsouhlasí. "Historie a zvláštní okolnosti projednávání zprávy o českém protokolu jasně ukazují, že by Rada neměla stanovisko parlamentu reflektovat a měla by dostát slovu, který byl České republice v roce 2009 dán," uvedla.  

"Evropská unie stojí na dohodách mezi členskými státy a institucemi. Pokud budeme porušovat tyto dohody, budeme ohrožovat pilíř důvěry, na kterém je celá tato instituce založena," dodala Češková.

Autor: