14. prosince 2017 9:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Explozi v rakouském plynovém terminálu mohl způsobit nový filtr

Mohutná exploze plynového terminálu v Baumgartenu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mohutná exploze plynového terminálu v Baumgartenu. | foto: Reuters

VÍDEŇ Vyšetřování úterní exploze na plynovém terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March stále silněji ukazuje na to, že příčinou neštěstí byl uvolněný uzávěr nově instalovaného filtrového separátoru. Informovala o tom dnes podle agentury APA firma Gas Connect Austria (GCA), která důležitý uzel evropské plynovodní sítě provozuje.

Vyšetřující úřady podle prohlášení společnosti předpokládají, že neštěstí způsobil kryt filtrového separátoru. „Ten se uvolnil a narazil velkou silou do jiné části zařízení a poškodil ji. 

V dalším důsledku se vznítil plyn, který přitom unikal, čímž došlo na dvou místech úniku k požáru plynu,“ popsala GCA pravděpodobný souběh událostí.

Při explozi v úterý ráno přišel o život jeden člověk a dalších 21 bylo zraněno, z toho jeden vážně. Mezi zraněnými byl i jeden Slovák.

Stoupající dým na místě výbuchu.
Policisté na místě havárie v rakouském Baumgartenu.

V úterý neštěstí způsobilo vážné problémy se zásobováním plynem jižních sousedů Rakouska. Byly přerušeny dodávky ruského plynu do Itálie, Slovinska a Chorvatska. Itálie dokonce musela vyhlásit stav nouze. Ještě v noci na středu se však distribuce plynu vrátila k normálu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz