26. prosince 2017 18:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sesuv odřízl vesnici v Rakousku od civilizace. 130 lidí musí přežít na zásobách

Vesnice v Alpách (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vesnice v Alpách (ilustrační foto) | foto: Wikipedia, Svíčková

VALS (RAKOUSKO) Mohutný skalní sesuv zahradil na Štědrý den přístupovou cestu do rakouské horské vesnice Vals zhruba 40 kilometrů od Innsbrucku. Na svátky tak odřízl od zbytku světa podle rakouských médií 130 lidí, 40 lidí bylo evakuováno.

Nemohou sice jet navštívit své blízké, podle starosty Klause Ungeranka, kterého cituje agentura AP, ale nebudou trpět hlady, protože si na svátky vytvořili zásoby.

Kameny spadly nedaleko některých domů a údolí zahradily na šířku 150 metrů. „Můžeme mluvit o zázraku: krátce před neštěstím tudy prošlo několik dětí s rodiči cestou na půlnoční mši, bývalo by to mohlo skončit tragicky,“ citovala hejtmana Günthera Plattera na pondělní návštěvě postiženého místa agentura DPA.

Do úklidových prací byly nasazeny buldozery, přístupová cesta by měla mít zprůchodněna ve středu, není ale jisté, zda nedojde k dalším sesuvům. Údolí leží v chráněné krajinné oblasti Tuxských Alp. Turisté je navštěvují spíše v létě, atraktivní je především pro horolezce.

abi, ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz