Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Exprezident Václav Havel se stal čestným občanem slovenské metropole

Svět

  16:56aktualizováno  17:59
BRATISLAVA - Bývalý československý a český prezident Václav Havel se stal čestným občanem Bratislavy. Hlavní město Slovenska mu tuto poctu udělilo v rámci oslav 20. výročí pádu komunismu.

Václav Havel hovoří k přítomným poté, co byl 18. listopadu v Bratislavě jmenován čestným občanem města. foto: ČTK

Kromě něj získali čestné občanství na návrh poslanců městského zastupitelstva také kardinál Jozef Tomko a bývalý velvyslanec Rakouska na Slovensku Maximilian Pammer. Oceněni byli za mimořádný přínos a zásluhy v boji za svobodu, rozvoj demokracie a pomoc při zapojení Slovenska do Evropy.

"Já si toho čestného občanství, té pocty, velmi vážím. To jsem věděl už předtím, než jsem sem přišel. Ale po tomto ceremoniálu si toho vážím ještě víc, protože si uvědomuji všechny ty souvislosti i to, s kým se společně stávám čestným občanem," řekl Havel novinářům při krátkém brífinku.

Slovenská metropole, kam Havel jezdíval jako hlava státu a navštěvuje ji i po odchodu z funkce, neboť tu má přátele, podle něho charakterizuje vlídnost a velkorysost. V posledních desetiletích se také podle něho ukázala jako moderní velkoměsto se specifickou atmosférou, kterou vždy obdivoval.

Každou Havlovu návštěvu doprovází velký zájem veřejnosti. Ne vždy jej však na Slovensku čekalo vlídné přijetí. V říjnu 1991, v době sporů o budoucnost společného státu, na něj rozvášněný dav na bratislavském náměstí SNP házel vajíčka. Havla sice výtržníci minuli, vejce však trefilo nynějšího českého prezidenta Václava Klause. "Já jsem to nijak špatně nenesl, takže není co odpouštět," uvedl k tomu Havel dnes. "I to patří svým způsobem ke svobodným poměrům. Lepší jsou ostatně vajíčka než kameny," dodal.

Václav Havel

Všecko jde mnohem pomaleji, než jsme před 20 lety v dobách takového nadšení předpokládali a očekávali.

Na otázku, jak hodnotí vývoj obou zemí po pádu komunismu, vyzdvihl čas nutný pro společenský vývoj. "Všecko jde mnohem pomaleji, než jsme před 20 lety v dobách takového nadšení předpokládali a očekávali," řekl. Všechny postkomunistické země podle něj trpí podobnými problémy, musí ozdravit společenský systém, vrátit lidem sebevědomí, přičemž politická kultura je podle něj ještě nezralá a příliš spojená s velkým přerozdělováním majetku, což pro ni představuje pokušení.

V rámci mezinárodní debaty s názvem Středoevropské fórum na téma únava z demokracie, kterou moderoval politolog Jacques Rupnik, Havel poznamenal, že politici v Česku se odcizují společnosti. "Politika se stává něčím podezřelým," řekl. Negativně se to podle něj projevuje v tom, že do ní odmítají vstupovat nejkvalitnější lidé, jaké společnost nabízí.

Bratislava letos udělovala čestné občanství po deseti letech. Václav Havel také před třemi lety v Bratislavě převzal čestný doktorát, který mu udělila Vysoká škola múzických umění při příležitosti jeho 70. narozenin. Slovenské národní divadlo loni uvedlo premiéru Havlovy hry Odcházení.

Autor: