2. dubna 2014 11:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Favorit voleb Porošenko: Země potřebuje jiné politiky než Tymošenkovou

Ukrajinská expremiérka Tymošenková je na svobodě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinská expremiérka Tymošenková je na svobodě | foto: Reuters

BERLÍN Expremiérka Julija Tymošenková by se měla vzdát svých prezidentských ambicí ve jménu zachování jednoty Ukrajiny. V rozhovoru, který publikoval německý list Bild, to uvedl ukrajinský miliardář Petro Porošenko. Hlavní favorit květnových prezidentských voleb zároveň oznámil, že v případě volebního vítězství všechny své firmy prodá. "Oligarcha by v žádném případě neměl být prezidentem," řekl Porošenko.

Porošenko byl v nedávné době blízkým spolupracovníkem Tymošenkové, v letech 2009-10 byl v její vládě ministrem zahraničí. Po takzvané oranžové revoluci, která Tymošenkovou vynesla k moci, byl v roce 2005 šéfem vlivné Rady národní bezpečnosti a obrany.

Dnes je devětačtyřicetiletý podnikatel a politik známý hlavně jako "čokoládový král" díky holdingu Roshen, který je jednou z největších potravinářských firem v zemi. I tohoto prosperujícího podniku, jehož sladká produkce je populární na Ukrajině a v Rusku, se Porošenko hodlá v případě vítězství ve volbách zbavit.

Země potřebuje jiné politiky, myslí si miliardář Porošenko

Tymošenková by se podle něj měla řídit příkladem vůdce hnutí UDAR Vitalije Klička, který se své kandidatury ve prospěch Porošenka vzdal. "Potlačil své ambice, aby neohrozil jednotu země. I Julija Tymošenková by měla pochopit, že jsme se po tolika obětech na Majdanu ocitli v jiné zemi, která potřebuje jiné myšlení a nové politiky," konstatoval Porošenko.

ČTĚTE TAKÉ

O vstup Ukrajiny do NATO favorit prezidentských voleb usilovat nehodlá, v neposlední řadě i proto, že členské státy aliance nemají na ukrajinské členství jednotný názor. "Ve funkci prezidenta bych ale chtěl s našimi sousedy jednat o vytvoření nových spojenectví či o možnostech společné obrany," dodal.

Ve vztahu k Rusku je Porošenko nekompromisní, anexi Krymu neuznává a Západu doporučuje vyhlásit proti Rusku ekonomické sankce. "Německo by mělo zablokovat nákup ruského plynu, dokud se Moskva Krymu nevzdá," řekl Porošenko německému deníku.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!