20. února 2019 20:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Fico jako premiér mluvil s podnikatelem Vadalou, který je spojovaný s mafií, píše tisk

Slovenský premiér Robert Fico. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský premiér Robert Fico. | foto: Reuters

Bratislava Robert Fico byl ještě jako předseda slovenské vlády v roce 2012 v telefonickém spojení s kontroverzním italským podnikatelem Antoniem Vadalou, spojovaným s organizací ’Ndrangheta. S odvoláním na italskou prokuraturu to ve středu uvedl italský deník La Repubblica a slovenská média.

Vadala, o jehož podnikatelské aktivity se zajímal zavražděný novinář Ján Kuciak, byl v Itálii odposloucháván kvůli podezření na obchod s drogami. Doposud byly známy pouze jeho kontakty na spolupracovníky Roberta Fica, nikoli na samotného expremiéra. Ty ale mluvčí Ficovy strany ve středu popřel.

Antonio Vadala žil a podnikal na Slovensku, po vraždě Jána Kuciaka a jeho snoubenky byl vydán do Itálie, kde je vyšetřován ve vazbě. Odposlechy z roku 2012 byly podle médií italskou prokuraturou v době pořízení hodnoceny jako nepodstatné, jejich význam se prokázal až po loňské vraždě.

Poslední článek Jána Kuciaka se věnoval právě působení italské mafie na Slovensku, zpočátku šlo i o hlavní stopu ve vyšetřování. Prokazatelné kontakty s Antoniem Vadalou měli na Slovensku asistentka expremiéra Fica Mária Trošková a bývalý poslanec strany Směr-SD a tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň. Oba museli své funkce loni v únoru opustit, v březnu následně podal demisi i sám předseda vlády.

„Robert Fico nezná Antonia Vadalu. Jde jen o účelovou snahu burcovat vášně před zítřejším dnem a odpoutat pozornost od daňových podvodů Andreje Kisky, na které dnes Robert Fico poukázal,“ uvedl pro slovenská média vedoucí tiskového oddělní strany Směr-SD Ján Mažgút. Ve čtvrtek si Slovensko připomene rok od zavraždění Jána Kuciaka. Mluvčí nejspíš narážel na fakt, že v úterý slovenská policie obvinila z daňového deliktu jednoho ze dvou jednatelů firmy KTAG, kterou vlastní prezident Andrej Kiska se svým bratrem.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz