Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Filipínský prezident se chlubil, že jako starosta sám střílel drogové dealery

Filipínský prezident Rodrigo Duterte. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filipínský prezident Rodrigo Duterte. | foto: AP/ČTK

MANILA Kontroverzní filipínský prezident Rodrigo Duterte prohlásil, že osobně zabíjel lidi podezřelé z drogových zločinů, když byl starostou města Davao. Duterte tímto tvrzením obhajoval nekompromisní kampaň úřadů proti překupníkům drog, během níž bylo od konce června na Filipínách zabito na 5000 osob.

„V Davau jsem to praktikoval osobně. Jenom abych ukázal (policistům), že když to můžu udělat já, mohou i oni,“ citovala agentura AFP slova, která Duterte pronesl v pondělí večer na podnikatelském fóru.

Starostou 1,5milionového města Davao, které leží na jihu Filipín, byl Duterte 22 let. Byl tehdy oceňován za to, že se mu podařilo vrátit pořádek do města proslulého zločinností. Podle organizací pro lidská práva tam ale smrtící komanda zabila stovky lidí, převážně drogových dealerů, ale také narkomanů, drobných kriminálníků a dětí žijících na ulici.

„Jezdil jsem ulicemi Davaa na velké motorce, sám jsem hlídkoval v ulicích a vyhledával problémy. Skutečně jsem vyhledával konfrontace, abych mohl zabíjet,“ řekl.

Duterte s oblibou šokuje svými výroky, z nichž některé pak zmírní či odvolá. V říjnu například sám sebe přirovnal k Adolfu Hitlerovi a dodal, že „s radostí povraždí“ tři miliony narkomanů. Za odkaz na Hitlera se pak omluvil.

Pracovníci pohřební služby vynášejí tělo oběti vraždy. Podle policie šlo o...
Malý chlapec na místě, kde zavraždili jeho otce. Podle policie šlo o vraždu...

Duterteho protidrogové tažení v zemi kritizují Spojené státy, OSN, Evropská unie i mezinárodní organizace na ochranu lidských práv. Duterte ale tento týden zopakoval, že se protidrogové kampaně kvůli lidským právům a kritice světových vůdců, jako je americký prezident Barack Obama, vzdát nehodlá.

Podle Duterteho byla třetina z více než 5000 lidí zabitých při zátazích proti překupníkům drog usmrcena při oficiálních policejních akcích. Ostatní zahynuli za „nevyjasněných okolností“. Svědci vypovídají, že maskovaní útočníci často vpadnou do domů, které byly označeny jako domov narkomanů nebo drogových překupníků, a obyvatele povraždí.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!