22. května 2017 17:46, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Flynn nevydá senátu dokumenty o Rusech. Odvolává se na svá ústavní práva

Bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn. | foto: Reuters

WASHINGTON Bývalý poradce prezidenta Spojených států Donalda Trumpa Michael Flynn nevydá dokumenty, které po něm žádá senátní výbor vyšetřující možné ruské zásahy do amerických voleb. V pondělí o tom informovala agentura AP, podle které Flynn své rozhodnutí zdůvodnil pátým dodatkem americké ústavy, který mimo jiné zaručuje právo odmítnout svědectví proti sobě samému.

V oficiální oznámení adresovaném senátnímu výboru pro dohled nad tajnými službami, který pozadí voleb objasňuje, Flynn uvádí, že stupňující se nevraživost vůči jeho osobě a jmenování zvláštního vyšetřovatele ministerstvem spravedlnosti vytvářejí právně nebezpečné prostředí bránící spolupráci. Flynn se v dopise také obává, že nynější kontext senátního vyšetřování znamená hrozbu, že každé svědectví, které zákonodárcům poskytne, může být použito proti němu.

Výbor Flynna o předání veškerých dokumentů, které s kauzou mohou souviset, požádal oficiálně počátkem května. Již dříve ho ale ke spolupráci neformálně vyzval, což Flynn odmítl.

Právní experti podle AP neočekávali, že by se Flynn nyní rozhodl poskytnout osobní dokumenty bez slibu imunity. Bývalý Trumpův poradce již dříve o imunitu výměnou za spolupráci s výborem požádal s tím, že chce ochranu před nespravedlivým stíháním.

Flynn, který musel post v Bílém domě opustit po 24 dnech kvůli svým nejasným vazbám na Rusko, je podezřelý, že s ruskými činiteli udržoval úzké vztahy. Zahraniční příjmy penzionovaného generála, mimo jiné i z Ruska, v současné době prověřuje generální inspekce při americkém ministerstvu obrany.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz