Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Francie opět zažila statisícové protesty

Svět

  10:55
Stovky tisíc studentů včera opět zaplavily ulice francouzských měst, aby protestovaly proti novému zákonu o prvních pracovních smlouvách (CPE).

Paříž - protesty. foto: LIONEL CIRONNEAU ČTK

Demonstrace po celé zemi doprovázely i stávky dopravců a učitelů. Podle prvních zpráv ale nedosáhly stejné intenzity jako v minulém týdnu.

Jen v Paříži vyšlo do ulic 700 tisíc lidí, dalších 250 tisíc pak v jihofrancouzském přístavu Marseille. Celkově se protestů podle odborů zúčastnily dva miliony lidí. Policie ale na rozdíl od odborů odhadovala jen třetinu.

K zajištění bezpečnosti bylo povoláno 15 000 policistů a četníků, z toho 4000 v Paříži, kde protestní pochod městem začal odpoledne.

Policisté hlídkující na pařížských nádražích, kudy by do města mohly přijíždět bandy výtržníků z předměstí, už podle televize LCI zajistili u některých podezřele vyhlížejících mladíků železné tyče a zápalné láhve.

Zemi tentokrát ani příliš neochromily opakované stávky - 80 procent vlakových spojů normálně fungovalo a stávku takřka nepocítili ani pasažéři pařížského metra. Hůře na tom byla letecká doprava, kde dopravci kvůli stávce zrušili asi třetinu letů a další se potýkaly s dlouhým zpožděním. Smůlu měli i lidé, kteří chtěli využít k cestě do Anglie trajekty v přístavu Calais.

Ministr školství Gilles de Robien oznámil, že ze 4300 francouzských škol zůstalo zavřených jen 155, tedy zhruba polovina oproti minulému pátku. Odboroví předáci ale tvrzení, že protesty ztrácejí sílu, odmítají.

„V hnutí nám přibyla nová krev. Doufám, že tyto protesty zákonu zasadí fatální úder,“ nechal se slyšet odborový předák Bernard Thibault. Premiér Dominique de Villepin ale zcela stáhnout nový zákon, který umožňuje podnikům propustit zaměstnance do 26 let bez udání důvodu, neplánuje.

V parlamentu řekl, že „vláda ručník házet nebude“, prezident Jacques Chirac už ale protestujícím slíbil, že zákon nebude zatím uplatňován. Chirac je také ochoten jednat o zkrácení lhůty, po níž může zaměstnavatel mladé pracovníky bez udání důvodu propustit.

Tu nový zákon stanovil na dva roky, prezident ale navrhl zkrácení na polovinu. To ale studentům nestačí. „Jediné řešení je zrušení zákona,“ řekla včera 18letá Lisa Mancinová, která demonstrovala v Paříži. Někteří studenti si přinesli protestní nápisy „Jediné řešení - revoluce proti globálnímu kapitalismu“.

Někteří politici mají už o osudu kontroverzního zákona jasno. Například bývalý premiér Edouard Balladur ho již nazval mrtvým.

Premiér ztrácí podporu
Další demonstranti vyzývali k demisi premiéra Villepina i prezidenta Chiraka. Právě Villepin, jenž chtěl svým zákonem pomoci odstranit 22procentní nezaměstnanost mládeže, se ocitl pod dvojím tlakem. Kromě protestujících studentů a opozice ho ohrožuje i vlivný ministr vnitra Nicolas Sarkozy, který je stejně jako Villepin jedním z možných kandidátů pro prezidentské volby v příštím roce.

Po Chirakových ústupcích a Sarkozyho prohlášení, že chce s odbory vyjednávat o pracovních smlouvách „bez jakýchkoliv tabu“, nyní premiérovi hrozí, že ho jeho političtí partneři odsunou na vedlejší kolej.

O Villepinově klesající popularitě svědčí i poslední průzkum týdeníku L´Express, podle nějž premiérova popularita klesla na pouhých 28 procent. Ještě v lednu přitom Villepinovi vyjadřovalo podporu 48 procent Francouzů.

Šéf společnosti BVA Opinion Jerome Sainte-Marie řekl, že takový pokles od počátku 80. let, kdy se začalo s podobnými průzkumy, nepamatuje.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...